pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Inwestorzy tworzą nową sztukę interpretacji informacji

Inwestorzy tworzą nową sztukę interpretacji informacji

19 sie 2021 Autor: Krzysztof Pawlak

Zapiski Fed z ostatniego posiedzenie wspierają dolara na szerokim rynku. Wsparcie na EUR/USD już przebite. Giełdy i FX dyskontują rozpoczęcie redukcji QE od września, a rynek długu niekoniecznie. Złoty w defensywie wskutek mocniejszej waluty amerykańskiej. 

To samo, a jednak inaczej

Jak łatwo na różny sposób interpretować informacje widać po zapiskach z ostatniego posiedzenia Fed. Niecały miesiąc temu właśnie to wydarzenie przyniosło osłabienie dolara, bo nie padły żadne słowa odnośnie wygaszania programu skupu aktywów, a prezes Powell powtarzał jak mantrę, że inflacja jest przejściowa, a na rynku pracy jeszcze wiele do zrobienia, by odchodzić od polityki monetarnej. Wydźwięk ostatniego posiedzenia Fed był więc zdecydowanie gołębi. 

USD mocniejszy

Wczorajsze zapiski z tego właśnie posiedzenia zostały jednak odebrane zgoła odmiennie. Jak to się stało trudno powiedzieć. Pojawiła się większość wśród członków Fed, która chce rozpocząć tapering jeszcze w tym roku, mimo że rynek pracy nie jest w pełni odbudowany. Inwestorzy, interpretując fakty, w ten sposób doszli do wniosku, że Fed już we wrześniu zdecyduje o rozpoczęciu redukcji programu QE. Efekt? Spore umocnienie USD na szerokim rynku. 

Póki co wsparcie wyłamane

Dolar amerykański w relacji do euro wyłamał wsparcie na poziomie 1,17 i spadł do poziomu 1,1660. Obecnie widzimy próbę powrotu pod wspomniany pułap, który został przebity, niemniej jednak technicznie otworzyła się droga do poziomu 1,16. Wydaje się jednak, że na taki zdecydowany ruch rynek poczeka na spotkanie w Jackson Hole, które odbędzie się już za tydzień. Co ciekawe jednak formacja klina, którą widzimy obecnie na głównej parze często zapowiada zmianę trendu. Czy więc możliwy jest ruch w górę na EUR/USD? Oczywiście, że tak ‒ wcale nie jest przesądzone, że szef Fed spełni oczekiwania rynków i nie odpowie czy tapering jest pewny już od września. 

Rynek obligacji nie wierzy

Skoro rynki, póki co grają scenariusz ogłoszenia taperingu od września to na rynkach giełdowych widać przecenę i to w niektórych częściach świata sporą. Niemiecki DAX traci ponad 1,5%. Rynek FX również dyskontuje ten fakt, co jak wskazaliśmy powyżej, ma miejsce na notowaniach dolara amerykańskiego, który jest mocny na szerokim rynku. Co ciekawe odmienna sytuacja panuje na rentownościach długu USA. Jej poziom w teorii powinien rosnąć skoro mowa o odchodzeniu od luźnej polityki monetarnej, a tutaj niespodzianka, ponieważ dzieje się odwrotnie. Czy to może być wskazówka, że wcale wrześniowy termin taperingu może być tylko pobożnym życzeniem? Nie można tego wykluczyć absolutnie. 

Z konieczności straty

Jeśli chodzi o polską walutę, to obrywa rykoszetem za to co się dzieje na szerokim rynku. Mocniejszy dolar wysysa kapitał z rynków wschodzących i tym samym krajowa waluta traci. USD/PLN zyskuje dzisiaj ponad 0,7% z kolei EUR/PLN 0,6%. Sytuacja niekorzystna dla PLN może trwać, aż do wspomnianego wydarzenia, a więc spotkania bankierów w Jackson Hole. Czy w dłuższej perspektywie jest się czym martwić, a złoty może tracić dalej? Nie wydaje się, jeśli politykę monetarną zacznie normalizować Fed, to i również NBP powinien zmieniać łagodną retorykę. 


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Walutowy rollercoaster
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Nowe realia
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Odreagowanie (nie tylko na PLN)
Dawid Górny