pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Inwestorzy bardzo sceptyczni do dolara. Nie widać negatywnych scenariuszy dla złotówki.

Inwestorzy bardzo sceptyczni do dolara. Nie widać negatywnych scenariuszy dla złotówki.

04 maj 2017 Autor: Krzysztof Pawlak

Ciekawy dzień

Wczorajszy dzień był bardzo ciekawy na rynkach. Napłynęło wiele istotnych informacji. Wszystko to odbywało się przy zamkniętym handlu w Polsce, gdzie obchodzono Święto Konstytucji. Złotówka jednak nie “odpoczywała” i wczoraj zanotowaliśmy najniższe poziomy na EUR/PLN i CHF/PLN od września 2015 roku. Wcale nie ma się co dziwić tej sytuacji skoro zyskują ostatnio takie waluty jak lira turecka czy peso meksykańskie, a więc inne waluty krajów wschodzących. Trzeba jednak dodać, że ostatnio mocno szargane problemami natury politycznej czy to dyktaturą Erdogana czy też presją ze strony Amerykanów.

Złoty ma się dobrze a może jeszcze lepiej

Można powiedzieć nawet więcej, że korzystny układ dla złotego może nadal trwać. Ożywienie w Europie wygląda na silniejsze niż w Azji czy USA. Do tego mamy zauważalny powrót inwestycji publicznych w Polsce.  Krajowa gospodarka ma się dobrze, solidny jest eksport, jak również perspektywy inwestycyjne. Ryzyko polityczne w strefie euro również odchodzi powoli w niepamięć. Ponadto silniejsze zacieśnianie polityki monetarnej w USA nie wchodzi w grę, co by było niekorzystne dla rynków wschodzących.

ADP

Wczoraj inwestorzy poznali raport ADP z USA. Wartość 177 tys nowych etatów w sektorze prywatnym zbiegła się z oczekiwaniami analityków. Z pewnością też trochę zmniejszyła się obawa o piątkowe dane z rynku pracy liczone przez administrację rządową.

ISM

Druga dobra informacja to dobry odczyt indeksu ISM usługowego. Wynik 57,5 pkt był znacznie wyższy od prognoz. Tym samym nieco uspokoił inwestorów o przyspieszenie wzrostu w drugim kwartalu. W końcu ostatnimi czasy dane z USA nie były dobre a wzrost w pierwszym kwartale mizerny.

Komunikat Fed

Kluczowym punktem dnia był jednak komunikat Rezerwy Federalnej po majowym posiedzeniu. Zmiany w polityce monetarnej nie było. Fed stwierdził, że spowolnienie wzrostu w pierwszym kwartale było przejściowe. Wydaje się, przynajmniej po wczorajszych danych, że na to wygląda. Dolar otrzymał solidne wsparcie ale efekt okazał się krótkotrwały. EUR/USD spadł wczoraj do poziomu 1,0870 ale dzisiaj już wrócił ponad granice 1,0930.

Inwestorzy tracą wiarę w dolara

Wygląda, że inwestorzy są nieco bojaźliwi i czekają na potwierdzenie lepszego początku drugiego kwartału. Z pewnością też czekają na wypowiedzi członków Fed, dzisiaj takowych będzie aż cztery. Może się okazać, że dopiero wtedy dowiemy się czegoś więcej. Sam komunikat absolutnie nie wskazał podwyżki stóp w czerwcu, a mimo to prawdopodobieństwo takiego ruchu skoczyło do 90%.

EUR/USD z perspektywą wzrostu

Główna para świata ma solidne wsparcie po stronie Macrona. Wczorajsza debata prezydencka jeszcze dodała skrzydeł w sondażach, gdzie może liczyć już na 63% poparcie. Głosowanie już 7 maja ale wydaje się, że niespodzianki jak z Brexitem czy Trumpem już nie będzie i ten kandydat zdecydowanie wygra. Inwestorzy na pewno będą się przyglądać ostatecznemu wynikowi Macrona i Le Pen. Niższe poparcie dla teoretycznego już zwycięzcy niż w sondażach może znów zasiać niepewność przed wyborami do Zgromadzenia Narodowego we Francji, które już w czerwcu. Mimo to pozytywna reakcja na wspólnej walucie nie powinna być duża, gdyż zwycięstwo jest już praktycznie w cenach.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Przystosowanie do nowej rzeczywistości
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

The winner takes it all
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Czas wyczekiwania
Krzysztof Pawlak