Inwestorzy czekają na ważne dane

19 sie 2015 Autor: Krzysztof Pawlak

Dzisiejszy handel na rynku walutowym przebiega bardzo spokojnie. Inwestorzy czekają na szereg danych makroekonomicznych z Polski i USA a także na wieczorną publikację z ostatniego posiedzenia Fed. W tym momencie rynki nie przejmują się sprawą pomocy finansowej dla Grecji, najważniejsza jest kwestia podwyżek stóp procentowych przez Fed.

Trzeci pakiet pomocowy dla Grecji został zaakceptowany przez Eurogrupę już w piątek, więc prawie nie możliwym było to, że w dzisiejszym głosowaniu parlament niemiecki zagłosowałby przeciwko. Uspokojenie napięć związanych z Grecją to oczywiście sygnał pozytywny dla rynków wschodzących w tym Polski, co powinno się przełożyć korzystnie na złotego. Na większe umocnienie polskiej waluty nie ma jednak co liczyć gdyż ciągle utrzymują się obawy o Chiny,a także bardzo możliwą podwyżkę stóp procentowych w USA już we wrześniu.

O 14.00 poznamy lipcowe dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej z Polski. Słabsze odczyty poniżej prognoz w połaczeniu ze słabym PKB za II kwartał poddadzą pod wątpliwość kontynuację prężnego ożywienia w naszym kraju. To powinno się przełożyć na osłabienie polskiej waluty. W dłuższym terminie i tak perspektywy dla polskiej gospodarki są dobre, ale wygląda na to, że proces wychodzenia z deflacji się przedłuży, a rekordowo niskie stopy procentowe utrzymać się mogą nie do połowy 2016 roku jak zakładano, a nawet do końca 2016 roku.

Obecnie wszelkie dane z amerykańskiej gospodarki interpretowane są pod kątem podwyżek stóp procentowych bądź ich przesunięciu na późniejszy termin. W tym kontekście bardzo ważny będzie dzisiejszy odczyt inflacji CPI (14.30). Prognoza zakłada wzrost CPI i inflacji bazowej o 0,2% m/m. Silniejszy wzrost inflacji bazowej ponad prognozowane 1,8% r/r mocno przechylił by szalę na rzecz wrześniowej podwyżki. Co poskutkowało by odpływem kapitału z rynków wschodzących.

Trochę światła na zamiary Fed powinien rzucić protokół z lipcowego posiedzenia publikowany o godzinie 20. Jednak trzeba uwzględnić to, że owe rozmowy toczyły się jeszcze sprzed dewaluacji chińskiego juana.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Bez zmian po raz trzeci!

08 gru 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Czy RPP podtrzyma etap pauzy?

07 gru 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Wzrost stóp procentowych!?

06 gru 2022

Dawid Górny