Czy inflacja w USA przebije parytet?

13 lip 2022 Autor: Dawid Górny

Środowy poranek owocował w odczyty inflacji we Wspólnocie. Po południu poznamy te same dane z USA. Za nami także podwyżki stóp procentowych na Węgrzech i w Nowej Zelandii. W tym tygodniu podobnie jak w poprzednim cena ropy spada.

Kolejne dane o inflacji – prognozy nie zawiodły

Dziś poznaliśmy finalne odczyty inflacji konsumenckiej za czerwiec 2022 z kilku państw Unii Europejskiej. W Niemczech, Francji i Hiszpanii były to poziomy odpowiednio 7,6%, 5,8% oraz 10,2%. Wszystkie trzy wartości okazały się być zgodne z konsensusem. Jedynie w przypadku Niemiec, wartość CPI spadła w stosunku do odczytu sprzed miesiąca. W środę otrzymaliśmy także wstępne dane o inflacji konsumenckiej z Czech. Tutaj przebiliśmy kolejne ATH (All-Time High) wynoszące 17,2%. Inwestorzy uznali ten odczyt jako jeden z czynników do dalszego podnoszenia kosztu pieniądza przez tamtejszy bank centralny, co wpłynęło na umocnienie korony czeskiej do euro, dolara i złotego. Warto też zauważyć, że dziś kurs CZK/PLN po raz kolejny osiągnął najwyższy poziom w historii. Na głównej parze walutowej świata cały czas próbujemy przebić się przez parytet. Wydaje się, że pokonanie tej bariery nie będzie łatwe, gładkie i przyjemne, a raczej szarpane i trudne. Eksperci uważają, że jedną z głównych przyczyn takiego zachowania eurodolara jest psychika ludzka, pod którą gra wielu inwestorów. Do zejścia poniżej parytetu potrzebny będzie konkretny bodziec, którym być może okaże się dzisiejszy odczyt inflacji z USA o godzinie 14:30. Na sam koniec dodam, że w środowe przedpołudnie na szerokim rynku widać dalsze umocnienie franka szwajcarskiego.

Mają rozmach…

Podwyżki stóp procentowych w 2022 roku można pomału nazywać chlebem powszednim. Jednak niektóre z nich, nadal wzbudzają wiele emocji. Taka też okazała się wczorajsza decyzja Narodowego Banku Węgier. Wziął on przykład z inflacji i postanowił pobić swój ostatni rekord oraz zaskoczyć ekspertów. Po czerwcowym podniesieniu stóp o 185 pb. w mediach mogliśmy przeczytać o „kosmicznej podwyżce na Węgrzech”. Wczorajszy ruch o kolejne 2 punkty procentowe w górę nie jest aż takim zaskoczeniem, lecz na pewno jest imponujący. Stopy procentowe u naszych bratanków wynoszą aktualnie aż 9,75%. Spowodowało to chwilową reakcję na wykresach forinta do EUR, USD i PLN. Dziś o poranku ponownie znaleźliśmy się jednak na poziomach sprzed decyzji Narodowego Banku Węgier. W środę rano poznaliśmy także decyzję Banku Rezerwy Nowej Zelandii. Podniósł on stopy procentowe o 50 pb. do poziomu 2,5%. Po tej zmianie dolar nowozelandzki umocnił się w stosunku do euro i złotego. Kurs USD/NZD, ze względu na siłę „zielonego” pozostaje bez większych zmian. Dziś po południu czeka nas jeszcze jedna publikacja w sprawie kosztu pieniądza, tym razem z Banku Centralnego Kanady.

Osunięcie na ropie

Wczoraj byliśmy świadkami kolejnego większego spadku ceny ropy. Nie był on tak duży jak przecena sprzed tygodnia, jednak nadal znaczący. Ropa notowana w USA staniała z ponad 103$ do około 94$. Ropa notowana w Londynie zanotowała nieco mniejszy spadek, bo z 106$ na niecałe 99$. Wygląda na to, że w środę rano na obu indeksach wyznaczyliśmy lokalne dna, po czym następuje naturalne odreagowanie. Czas pokaże, czy ceny ropy utrzymają na poziomach około 100$. Widmo recesji oraz kolejne dane wskazujące na powrót do czasów pandemii mogą w tym pomóc, albo ściągnąć ropę nieco niżej.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

PLN w świątecznym marazmie

09 gru 2022

Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Bez zmian po raz trzeci!

08 gru 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Czy RPP podtrzyma etap pauzy?

07 gru 2022

Dawid Górny