pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Inflacja w Polsce. PKB w Europie.

Inflacja w Polsce. PKB w Europie.

31 paź 2016 Autor: Mateusz Wielewicki

   Odczyty dla polskiej gospodarki

    Poniedziałkowa karta z kalendarza makroekonomicznego zawiera również publikacje z naszej gospodarki. O godzinie 9:00 poznaliśmy wskaźnik rynku pracy według BIEC, który prognozuje tendencje stopy bezrobocia rejestrowanego w kraju. Jego wartość systematycznie spada i dziś wyniosła 74,37 przy 75,05 poprzednio. Pozytywnie zaskoczył dzisiaj także wynik wstępnego wskaźnika cen towarów i usług. W ujęciu miesięcznym inflacja CPI wyniosła 0,5%, a rok do roku -0,2%. Dobre dane nie wpłynęły jednak znacząco na notowania złotówki. Aktualna cena funta wynosi 4,80 zł. Frank szwajcarski kosztuje 3,99 zł, euro 4,32 zł, a za zakup dolara to koszt 3,95 zł.

    Dane z Europy i Stanów Zjednoczonych

    Poza publikacjami z Polski poznaliśmy dzisiaj odczyty z innych państw. Sprzedaż detaliczna w Niemczech rozczarowuje. Miesiąc do miesiąca spadła o 1,4%, a wzrost rok do roku jest znacznie mniejszy od oczekiwań analityków. Rozczarowujące dane płyną również z Włoch gdzie poniżej oczekiwań wypadły wskaźniki inflacji konsumenckiej i producenckiej.

    Zgodne z założeniami analityków okazały się odczyty dla Strefy Euro. Wstępny PKB w ujęciu kwartalnym wyniesie 0,3%, a rocznym 1,6%. Dane te nie pomogły euro, które od rozpoczęcia tygodnia traci w stosunku do dolara. Obecne notowania EUR/USD oscylują wokół poziomu 1,094.

    Co przyniesie tydzień?

    Pomimo tego, że nie brakuje dziś odczytów makroekonomicznych to śmiało można stwierdzić, że poniedziałek jest najnudniejszym dniem tego tygodnia. Jutro czeka nas szereg odczytów indeksów PMI. Środa to raport ADP i decyzja FOMC w sprawie stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Z kolei w czwartek poznamy plany na dalszą politykę monetarną w Wielkiej Brytanii. Ostatni dzień tego tygodnia, to zarówno pierwszy piątek miesiąca, czyli czeka nas odczyt zmian na amerykańskim rynku pracy, w tym najważniejsze dane dla FED – NFP.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

USD nie odpuszcza, ale PLN się broni
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

SNB obniża, CHF traci
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

USD odpuszcza, PLN kontratakuje
Adam Fuchs