pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Inflacja konsumencka w Polsce w centrum uwagi

Inflacja konsumencka w Polsce w centrum uwagi

13 sie 2015 Autor: Marcin Rogalski

O 14:00 miała miejsce najważniejsza publikacja danych makro w dniu dzisiejszym. Poznaliśmy wskaźnik inflacji CPI za lipiec oraz salda z bilansu płatniczego Polski za czerwiec. Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wyniósł -0,1% w ujęciu miesięcznym oraz -0,7% w ujęciu rocznym, a więc trochę wyżej niż oczekiwano (odpowiednio: -0,2% oraz -0,8%).

Reakcją na te dane na rynku było osłabienie polskiej waluty. Po samej publikacji euro wyceniane było na poziomie 4,19 zł, dolar amerykański 3,77 zł, frank szwajcarski 3,86 zł, natomiast funt brytyjski 5,89 zł.

Złoty od początku tygodnia wyczekiwał na dane, jeszcze w dniu wczorajszym dało się zaobserwować całkiem spore umocnienie polskiego złotego. Dzisiejszy dzień dla PLN rozpoczął się od delikatnej korekty wczorajszego ruchu. O 9:00 poznaliśmy Wskaźnik Przyszłej Inflacji wg BIEC, który wyniósł 75,4 pkt.

Główna para również poddaje się korekcie wczorajszego trendu. Nadal jest to poziom 1,11 USD, a więc eurodolar znajduje się względnie wysoko, biorąc pod uwagę kilkanaście poprzednich sesji. Dla amerykańskiego dolara istotne dane dopiero przed nami.

Już o 14:30 napłyną ważne dane zza oceanu. Poznamy wyniki sprzedaży detalicznej w USA za lipiec. Analitycy oczekują, że w ujęciu miesięcznym nastąpił wzrost o 0,4%. O tej samej godzinie nastąpi publikacja liczby złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Oczekiwania w tym wypadku są równe liczbie z zeszłego tygodnia i wynoszą 270 tys.

Bardzo ważne dane, które z pewnością będą miały wpływ na zachowanie rodzimej waluty poznamy jutro. O 10:00 poznamy wstępny odczyt polskiego PKB za 2. kwartał tego roku. Analitycy oczekują, że w ujęciu rocznym wskaźnik niewyrównany sezonowo wyniesie 3,6%.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

EUR/USD znów zatrzymany przy 1,08 USD
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Wzrok skierowany dzisiaj za ocean
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Cięcie stóp w USA dopiero po wyborach?
Krzysztof Pawlak