Inflacja w Europie. Słaby dzień złotego.

17 paź 2016 Autor: Krzysztof Adamczak

Ceny w Europie powoli rosną, Hammond utrudnia Brexit, gorąca kampania prezydencka w USA, złoty dzisiaj traci.

Eurostat o cenach.

Dzisiaj o 11:00 europejski urząd statystyczny opublikował raport o dynamice cen na starym kontynencie. Inflacja zarówno dla strefy euro, jak i całej Unii wyniosła 0,4%. Odczyty te zgodnie z oczekiwaniami analityków był wyższy o 20 punktów bazowych od wrześniowego wyniku. Najwyższy wskaźnik odnotowano w Belgii i Estonii. W tych krajach dynamika cen jest blisko 2% celu. Na drugim biegunie znajdują się Bułgaria i Chorwacja. Deflacja cały czas występuje także w Polsce i według Eurostatu ceny u nas spadły o 0,2% w przeciągu roku.

Niepokorny minister finansów.

W weekend na Wyspach Brytyjskich na pierwszy plan rozgrywek związanych z Brexitem wyszedł Philip Hammond. Media sugerują, że minister finansów próbuje osłabić, a przynajmniej opóźnić perspektywę opuszczenia Zjednoczonego Królestwa z Unii. Krytykuje on między innymi pomysły rządu dotyczące imigrantów. Plotki sugerują również poważny konflikt z panią premier May. Pokazuje to, jak mocno Brytyjczycy są podzieleni w kwestii czerwcowego referendum. Funt dzisiaj dalej traci na wartości.

Wybory coraz bliżej.

W Stanach kampania prezydencka wchodzi powoli w decydującą fazę. W tym tygodniu będzie miała miejsce ostatnia debata telewizyjna. Można wyczuć pewne napięcie związane z oczekiwaniem na środę. Przewaga Hillary Clinton wydaje się niezagrożona, jednak niewykluczone, że Donald Trump najsilniejsze karty zostawił właśnie na finisz kampanii. Pewnym wsparciem dla republikanina mogą okazać się wydarzenia z weekendu. W Północnej Karolinie nieznani sprawcy doprowadzili do wybuchu w sztabie GOP. Nie od dziś wiadomo, że wyborcy lubią sympatyzować z ofiarą, co może zapewnić Trumpowi kilka dodatkowych punktów procentowych poparcia. Jest to o tyle istotne, że Północna Karolina należy do tak zwanych swing states. Pomocny może także się okazać wyciek maili szefa kampanii Clinton. W mało dyplomatyczny sposób nabiją się on w nich z katolików, co oburzyło środowisko religijne w Stanach. Pomimo tych wydarzeń była pierwsza dama cały czas utrzymuje bezpieczną przewagę nad rywalem.

Złoty łamie opory.

Rodzima waluta dzisiaj wyraźnie traci na wartości. Nowe lokalne szczyty zostały zaznaczone w notowaniach wobec zarówno dolara, jak i euro. Frank szwajcarski także dziś drożeje i kosztuje obecnie 3,98 zł. Jedynie funt brytyjski oscyluje wokół piątkowego zamknięcia, ale wynika to bardziej ze słabości szterlinga niż siły złotego.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Bail-out wisi nad rynkiem

03 paź 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Inflacyjny szczyt coraz wyżej

30 wrz 2022

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Powrót “oznak życia” na GBP

29 wrz 2022

Krzysztof Pawlak