pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Indeksy PMI w centrum uwagi inwestorów

Indeksy PMI w centrum uwagi inwestorów

24 lip 2015 Autor: Marcin Rogalski

Dzisiejszy dzień rozpoczął się pod znakiem publikacji indeksów PMI. Rynki zwracają szczególną uwagą na te wskaźniki. Poznaliśmy odczyty dla gospodarek Japonii, Chin, Francji, Szwecji, Niemiec oraz Strefy Euro. Wstępny odczyt okazał się lepszy od oczekiwań tylko PMI dla przemysłu Japonii. Odczyt wyniósł 51,4 pkt., oczekiwano: 50,5 pkt.

Pozostałe z wymienionych odnotowały odczyty gorsze od oczekiwań. Najbardziej inwestorów zmartwił odczyt wskaźnika PMI dla przemysłu Chin. Oczekiwano poziomu 49,7 pkt., odczyt wyniósł natomiast 48,2 pkt. Pod kreską znalazła się również Francja – PMI przemysłowy 49,6 pkt. wobec oczekiwanego 50,7 pkt.

Nieco lepiej, bo powyżej istotnej granicy 50 pkt., ale też gorzej od oczekiwań analityków wypadły gospodarki Niemiec oraz Strefy Euro. Niemiecki wstępny PMI dla przemysłu na lipiec wynosi 51,5 pkt. (prognoza: 51,9 pkt.), dla usług natomiast 53,7 pkt. (oczekiwano: 53,9 pkt.). Indeks przemysłowy dla Strefy Euro 52,2 pkt. (oczekiwano: 52,5 pkt.) oraz indeks dla usług 53,8 pkt. wobez prognoz na poziomie 54,4 pkt.

Wobec tego szeregu publikacji, zachowanie poszczególnych par walutowych było mocno zróżnicowane. Euro w wycenie do złotego osiągnęło w dniu dzisiejszym minimum na poziomie 4,1070 zł, po czym obrało kierunek na północ i po południu kwotowane jest w okolicy 4,12 zł. Osłabienie rodzimej waluty widać również w odniesieniu do dolara amerykańskiego (3,77 zł), franka szwajcarskiego (3,92 zł) oraz funta brytyjskiego (5,84 zł).

Główna para walutowa – eurodolar – kieruje się na południe. Wczorajsze wybicie ponad poziom 1,10 okazało się trudne do utrzymania i w chwili obecnej obserwujemy wycenę na poziomie 1,0940. Dla tej najchętniej handlowanej pary walutowej istotne będą dane, które poznamy jeszcze dzisiaj po południu. O 15,45 wstępny PMI dla przemysłu USA – oczekiwania 53,6 pkt., a 15 min później dane nt. sprzedaży nowych domów w Stanach Zjednoczonych. Analitycy oczekują odczytu na poziomie 546 tys.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Rysy na pozytywnym spojrzeniu na złotego
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Walutowy rollercoaster
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Nowe realia
Krzysztof Adamczak