I znowu ta wojna

14 sie 2019 Autor: Mateusz Wielewicki

Chwilowy optymizm

Wczorajsze popołudnie mogło zaskoczyć inwestorów. W wojnie handlowej doszło do kolejnych ruchów. Tym razem były to pozytywne informacje dla rynków. Praktycznie natychmiast zaczęła zyskiwać nasza waluta. Jednak euforia nie trwała długo i po kilkugroszowej korekcie na parach złotówkowych nie ma już praktycznie śladu. W środowe przedpołudnie cena dolara amerykańskiego wzrosła do 3,89 zł. Euro kosztuje już ponad 4,35 zł. Z kolei frank szwajcarski ponownie przebiło granicę 4 zł, a za funta brytyjskiego przyjdzie nam zapłacić 4,70 zł.

Cła jednak później

Wczoraj po południu amerykanie odroczyli wprowadzenie ceł na towary importowane z Chin. Zamiast wejść w życie od 1 września nowe cła mają stać się faktem dopiero w połowie grudnia. Jeszcze do wczoraj na rynkach panowało przekonanie, że nie ma co liczyć na szybkie porozumienie między Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Jednak wczorajsza decyzja bez jakichkolwiek ruchów ze strony przedstawicieli Państwa Środka zaskoczyła pozytywnie rynki, a aktywa uważane za mniej stabilne w ostatnim czasie zaczęły zyskiwać na wartości. Euforia nie trwała jednak długo, a notowania powróciły do swoich wcześniejszych trendów. Mimo tego sygnału widać, że na rynkach nadal panuje duża niepewność związana z tym konfliktem i dopóki nie zostaną podjęte bardziej konkretne decyzje sentymenty pozostaną w większości niezmienione.

Dziś w kalendarzu

W godzinach przedpołudniowych poznaliśmy wskaźniki inflacyjne w naszym kraju. Rok do roku inflacja w Polsce rośnie 2,9%. Złotówce nie pomógł również odczyt PKB, który okazał się niższy od oczekiwań. Z kolei w strefie euro publikacja PKB na poziomie 0,2% kwartał do kwartału oraz 1,1% w ujęciu rocznym była zgodna z przewidywaniami. Po południu czeka nas seria odczytów w Stanach Zjednoczonych jednak nie powinny one być zbyt istotne z punktu widzenia inwestorów.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Apetyt na ryzyko wraca, PLN zyskuje

28 mar 2023

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Chwila spokoju wywołuje konsolidację

27 mar 2023

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Chwila spokoju wywołuje konsolidację

27 mar 2023

Adam Fuchs