pl

I po decyzji

13 wrz 2019 Autor: Mateusz Wielewicki

Złotówka na koniec tygodnia

    W piątek, po wczorajszym ogłoszeniu decyzji Europejskiego Banku Centralnego, nasza waluta radzi sobie całkiem nieźle na rynkach. Dolar amerykański potaniał do 3,90 zł. Cena wspólnej waluty obniżyła się do 4,33 zł. Z kolei za franka szwajcarskiego zapłacimy 3,95 zł, a za funta brytyjskiego 4,86 zł.

EBC ruszyło rynkami

    Najpierw w jedną, potem w drugą stronę. Tak w skrócie można opisać wczorajsze ruchy na głównych instrumentach. Tak jak się można było spodziewać decyzja członków Europejskiego Banku Centralnego poruszyła rynkami przez co mogliśmy oglądać zdecydowanie większą zmienność niż ostatnio. 

    Mario Draghi wraz z członkami EBC zdecydowali wczoraj o obniżeniu stopy depozytowej o 10 punktów bazowych do poziomu -0,5%. Dodatkowo także ponownie rozpoczęli program skupu aktywów. Wyniesie on 20 mld euro, jednak w porównaniu do poprzedniego można określić go jako skromny. Ponadto europejskie władze monetarne zdecydowały się na wdrożenie mechanizmu różnicowania depozytów. Na efekty tych działań z pewnością przyjdzie nam chwile poczekać, wtedy też będzie można ocenić czy zmiany okazały się trafne. Ewentualna ich naprawa lub kontynuacja będzie spoczywała już najprawdopodobniej na następczyni Draghiego. 

Dziś spokojniej

    Pomimo tego, że w kalendarzu makroekonomicznym zaplanowano liczne publikacje nie  powinny one wpłynąć szczególnie na notowania. W godzinach popołudniowych warto jednak zwrócić uwagę na wyniki sprzedaży detalicznej w Stanach zjednoczonych czy raport Uniwersytetu Michigan.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

USD pozostaje pod presją
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Inflacja z USA spycha USD/PLN jeszcze niżej
Dawid Górny

Komentarz walutowy

xxxPLN z dnia na dzień coraz niżej
Dawid Górny