Strona główna > Komentarze walutowe > Grecja ponownie w centrum uwagi

Grecja ponownie w centrum uwagi

28 maj 2015 Autor: Krzysztof Furmańczak

          Wczoraj obserwowaliśmy wyraźne wzrosty na europejskich parkietach i niewielkie odreagowanie spadków na EURUSD.  Pozytywne nastroje spowodowała informacja, iż Grecja i pożyczkodawcy rozpoczęli przygotowanie do porozumienia. Co prawda chwile później doniesienia te były dementowane, to jednak nadzieje na szybkie porozumienie zostały podtrzymane. W efekcie EURUSD znajdował się od rana na plusie osiągając chwilami poziom 1,095.

        Przypomnijmy tylko, iż w czerwcu Grecja musi oddać do MFW 1,6 mld euro, z tej kwoty 300 milionów musi zostać przelane już do przyszłego piątku. Brak porozumienia spowoduje, że Atenom grozi niewypłacalność, gdyż nie otrzymają one 7,2 mld euro pakietu ratunkowego.

       EURUSD mimo dzisiejszego odreagowania nadal znajduje się pod presją. EBC jest bardziej skłonne zwiększać program QE-pompowania środków w europejski rynek, niż go ograniczać. Z USA w ostatnim czasie napływają coraz lepsze dane, a w dzisiejszym porannym przemówieniu członek FOMC Wlliams stwierdził nawet, że podwyżka stóp w USA jest możliwa nawet na czerwcowym spotkaniu FED. Wydaje się zatem, iż w najbliższych dniach możemy być nadal świadkami podwyższonej zmienności na głównej parze walutowej.

      Z kalendarza makro poznaliśmy dziś dane na temat PKB z Wielkiej Brytanii. Odczyty okazały się nieznacznie gorsze od prognoz. PKB rok do roku wyniosło 2,4% wobec 2,5% konsensusu, a kwartał do kwartału zanotowało poziom 0,3% wobec prognozy 0,4%. O 14:30 mamy informacje nt. wniosków dla bezrobotnych z USA. O godz. 16:00 będzie publikacja danych nt. sprzedaży nieruchomości ze Stanów. O godz. 20:45 przemawia członek FOMC Kocherlakota.

       Jutro uwagę inwestorów mogą przykuć informacje dotyczące sprzedaży detalicznej z Niemiec (godzina 8:00). O godz 10:00 poznamy PKB dla Polski kwartał do kwartału, prognoza wynosi 3,5%. O 14:30 mamy PKB dla USA, tu prognoza wynosi -0,8%. O godz. 16:00 poznamy wskaźnik nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan za maj.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Niemcy przeczą prawom logiki
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Odpalamy sanie
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Inflacja zaskakuje, złoty nie reaguje
Adam Fuchs