Grecja już tak nie straszy. Czekając na konkrety ze strony Janet Yellen.

13 lut 2017 Autor: Krzysztof Pawlak

Może być rozczarowanie

Tematem numer jeden na ten tydzień wydaje się być wystąpienie Janet Yellen w amerykańskim kongresie. Jednak inwestorzy, którzy liczą na jakieś konkrety i zapowiedź działań na marcowym posiedzeniu mogą się rozczarować. Fakt będzie sesja pytań senatorów ale raczej głosów o możliwej modyfikacji polityki monetarnej nie usłyszymy. W ubiegłym tygodniu rynki żyły przede wszystkim możliwym ogłoszeniem zmian w podatkach w USA. I niewykluczone, że właśnie w kwestii polityki fiskalnej usłyszymy kilka odniesień. Na marcowym posiedzeniu Fed przedstawi projekcje makro więc dziwnym byłoby już teraz sugerowanie jakiś ruchów.

Powtórki z 2015 nie będzie

Bardzo spokojnie tym razem inwestorzy podchodzą do tematu Grecji i jej możliwych problemów z uregulowaniem zobowiązań. Fakt trochę czasu jeszcze pozostaje na spłatę. 20 lutego odbędzie się spotkanie ministrów finansów strefy euro i być może dopiero wtedy poznamy więcej szczegółów. Powtórki z 2015 jednak być nie powinno szczególnie w obliczu wyborów w Niemczech czy Francji. A do tego patrząc na sondaże w Helladzie Syriza traci poparcie, a zyskują partie skłonne do kompromisu. Stąd scenariusz bazowy zakłada utrzymanie dalszej pomocy w zamian za dalsze reformy greckiego państwa.

KE nieco popsuła sentyment wokół złotego

Dzisiaj nieco gorzej radzi sobie polska waluta. Pozytywny wydźwięk wypowiedzi prezesa PiS o kredytach frankowych szybko minął. Swoje trzy grosze dorzuciła jednak Komisja Europejska, która obniżyła nieco prognozy dla Polski. KE uważa, że w 2018 polski budżet dobije do unijnego limitu deficytu w wysokości 3%. Powodem jest obniżenie wieku emerytalnego.

Inflacja rośnie szybciej

O 14 poznaliśmy odczyt inflacji z rodzimej gospodarki. Wzrost cen r/r wyniósł 1,8% przy prognozie 1,7%. Mimo wyższego odczytu krajowa waluta nie zareagowała na te dane. W kolejnych minutach jednak powinna nieco zyskać na wartości. Trzeba dodać, że rosnąca inflacja to na pewno sygnał świadczący o poprawie sytuacji makro.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Inflacyjny szczyt coraz wyżej

30 wrz 2022

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Powrót “oznak życia” na GBP

29 wrz 2022

Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Taka akcja, żebyś dał piątaka

28 wrz 2022

Krzysztof Adamczak