Grecja i Fed w centrum uwagi

16 cze 2015 Autor: Krzysztof Furmańczak

Rośnie prawdopodobieństwo braku porozumienia pomiędzy Grecją, a jej wierzycielami podczas czwartkowego szczytu UE w Luksemburgu. Grecki minister finansów Janis Warufakis stwierdził, że na najbliższym spotkaniu nie zaprezentuje żadnych nowych propozycji reform. Z kolei grecki premier Tsipras uważa, że to wierzyciele powinni ponownie przygotować propozycje zmian mogące uchronić Helladę przed bankructwem. Z kolei prezes EBC Draghi stwierdził, że kolejny krok leży po stronie Grecji, która powinna przyjąć proponowane plany uzdrowienia zadłużonego kraju.

Ta rozbieżność w stanowiskach powoduje, iż europejskie rynki już od piątku pozostają pod presją. Niemiecki DAX trzeci dzień z rzędu jest na ponad 1-procentowych spadkach. Natomiast grecka giełda straciła w tym czasie już ponad 10%.

Inwestorzy poza Grecją, będą skupiać swoją uwagę na rozpoczynające się jutro posiedzenie FOMC. O godz. 20:00 ze stanów poznamy prognozy ekonomiczne, oraz decyzję w sprawie stóp procentowych. O 20:30 przemawia prezes Fed Janet Yellen. Rynek oczekuje potwierdzenia oczekiwanej daty podwyżek stóp procentowych na wrzesień. W kontekście tych wydarzeń względnie spokojnie zachowuje się EURUSD, który jest dziś na symbolicznym 0,15-procentowym minusie, jego kurs wynosi 1,1261.

W przypadku rodzimej waluty, kursy CHF i EUR stabilizuje się wokół cen z wczorajszego zamknięcia tj. 3,9606 oraz 4,1519. Dolar i funt notowane są nieco drożej niż wczoraj, kurs USD wynosi 3,6845 a GBP 5,7506.

Z ważniejszych danych makro na środę mamy o godz. 10:30 z Wielkiej Brytanii informacje odnośnie wynagrodzeń, oraz bezrobocia. O 11:00 podana zostanie inflacja rok do roku oraz miesiąc do miesiąca w Eurolandzie, a o 20:00 wspomniany już FOMC z USA oraz Janet Yellen o 20:30.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Inflacyjny szczyt coraz wyżej

30 wrz 2022

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Powrót “oznak życia” na GBP

29 wrz 2022

Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Taka akcja, żebyś dał piątaka

28 wrz 2022

Krzysztof Adamczak