pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Grecja i Fed w centrum uwagi

Grecja i Fed w centrum uwagi

16 cze 2015 Autor: Krzysztof Furmańczak

Rośnie prawdopodobieństwo braku porozumienia pomiędzy Grecją, a jej wierzycielami podczas czwartkowego szczytu UE w Luksemburgu. Grecki minister finansów Janis Warufakis stwierdził, że na najbliższym spotkaniu nie zaprezentuje żadnych nowych propozycji reform. Z kolei grecki premier Tsipras uważa, że to wierzyciele powinni ponownie przygotować propozycje zmian mogące uchronić Helladę przed bankructwem. Z kolei prezes EBC Draghi stwierdził, że kolejny krok leży po stronie Grecji, która powinna przyjąć proponowane plany uzdrowienia zadłużonego kraju.

Ta rozbieżność w stanowiskach powoduje, iż europejskie rynki już od piątku pozostają pod presją. Niemiecki DAX trzeci dzień z rzędu jest na ponad 1-procentowych spadkach. Natomiast grecka giełda straciła w tym czasie już ponad 10%.

Inwestorzy poza Grecją, będą skupiać swoją uwagę na rozpoczynające się jutro posiedzenie FOMC. O godz. 20:00 ze stanów poznamy prognozy ekonomiczne, oraz decyzję w sprawie stóp procentowych. O 20:30 przemawia prezes Fed Janet Yellen. Rynek oczekuje potwierdzenia oczekiwanej daty podwyżek stóp procentowych na wrzesień. W kontekście tych wydarzeń względnie spokojnie zachowuje się EURUSD, który jest dziś na symbolicznym 0,15-procentowym minusie, jego kurs wynosi 1,1261.

W przypadku rodzimej waluty, kursy CHF i EUR stabilizuje się wokół cen z wczorajszego zamknięcia tj. 3,9606 oraz 4,1519. Dolar i funt notowane są nieco drożej niż wczoraj, kurs USD wynosi 3,6845 a GBP 5,7506.

Z ważniejszych danych makro na środę mamy o godz. 10:30 z Wielkiej Brytanii informacje odnośnie wynagrodzeń, oraz bezrobocia. O 11:00 podana zostanie inflacja rok do roku oraz miesiąc do miesiąca w Eurolandzie, a o 20:00 wspomniany już FOMC z USA oraz Janet Yellen o 20:30.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Ujemna korelacja USD vs surowce nie działa
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

EBC nie zmienia stóp procentowych
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Inflacja w USA idzie na tapet
Dawid Górny