pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Gołębie przemówienie Draghiego, czekamy na Janet Yellen i członków Fed

Gołębie przemówienie Draghiego, czekamy na Janet Yellen i członków Fed

12 lis 2015 Autor: Krzysztof Furmańczak

Eurodolar od poniedziałku porusza się w dość wąskim obszarze zmienności. Cały czas jednak  znajduje się na kilkumiesięcznych minimach. Bardzo dobre dane z USA i związane z tym oczekiwania odnośnie grudniowych podwyżek stóp procentowych wywierają presję na europejską walutę. Dzisiejsza rynkowa wycena szans podniesienia stóp w przyszłym miesiącu kształtuje się na poziomie 68%.

Poranne przemówienie prezesa EBC Mario Draghiego nie zaskoczyło inwestorów. Wypowiedź miała zdecydowanie gołębi charakter. Draghi powiedział, że podczas grudniowego posiedzenia zostanie ponownie przeanalizowana ocena polityki monetarnej, co może być zapowiedzią obniżki stóp procentowych. Ponadto szef EBC nie wyklucza wydłużenia programu skupu aktywów poza wrzesień 2016r. jeśli będzie to konieczne dla uzyskania celu inflacyjnego. Po tych słowach EURUSD odnotował dzienne minima, w tej chwili znajduje się na poziomie 1,0714 czyli 0,4% poniżej wczorajszego zamknięcia.

Dzisiejsze kalendarium makro obfituje w publiczne wystąpienia przedstawicieli banku centralnego Stanów Zjednoczonych. Grafik wypowiedzi poszczególnych szefów Fed prezentuje się następująco:

-15:05 James Bullard, szef Fed z St. Louis

-15:30 prezes Fed Janet Yellen,

-15:45 Jeffrey Lacker, szefa Fed z Richmond,

-16:15 Charles Evans, szef Fed z Chicago,

-17:30 Charles Plosser, szef Fed z Filadelfii,

-18:15 William Dudley, szef Fed z Nowego Yorku.

W jutrzejszym kalendarzu makro o godz. 7:30 zostanie podany PKB z Francji. O godz. 8:00 mamy PKB z Niemiec. O godz. 11:00 zobaczymy PKB z Eurolandu. Dla Polski mamy publikacje PKB o godz. 10:00, z kolei o godz. 14:00 poznamy dane na temat inflacji. O 14:30 zostaną ogłoszone: sprzedaż detaliczna oraz inflacja PPI w USA.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Złoty kapituluje?
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Wciśnięta pauza
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Szlachetne gwiazdy
Krzysztof Adamczak