‘’Gołębie’’ głosy wśród członków Fed

14 paź 2015 Autor: Krzysztof Furmańczak

Dziś mieliśmy po raz kolejny nieco słabsze dane z chińskiej gospodarki. Inflacja CPI wyniosła 1,6% wobec zakładanych 1,8%, poprzednia wartość to 2%. W efekcie giełda Państwa Środka spadła dziś o 1%. Negatywne nastroje przełożyły się na spadki indeksów w Europie. Giełdy w Niemczech, Francji oraz Londynie, jak również nasza rodzima GPW spadają już trzeci dzień z rzędu.

Eurodolar rano osiągnął maksimum tygodniowe na poziomie 1,1427 po czym cofnął się nieznacznie i ustabilizował na 1,1409. Relatywna słabość dolara to też częściowo pochodna wypowiedzi członków Fed Lael Brainard z poniedziałku czy Daniela Tarullo w wtorku. Wynika z nich, że nie szybko zobaczymy zacieśnianie polityki monetarnej w USA. Według Tarullo nadal mamy do czynienia z ‘’niepewnością’’ w postaci globalnych zawirowań, niskich cen surowców energetycznych czy zbyt silnego dolara.

Sporą zmienność obserwowaliśmy przedpołudniem na GBP/PLN. O 10:30 podano dane gospodarcze dla Wielkiej Brytanii. Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych, wypadły gorzej od oczekiwań, z kolei stopa bezrobocia pozytywnie zaskoczyła. Reakcja na funcie była podobnie jak dane dwubiegunowa. Najpierw kurs spadł z 5,68 do 5,64, a parę minut później podskoczył do 5,70.

W kalendarzu makro o 14:30 mamy kumulację ważnych danych z USA. Poznamy wyniki sprzedaży detalicznej oraz inflację producencką. O godz. 20:00 opublikowana zostanie Beżowa Księga.

Jutro kalendarz makro rozpoczną Chiny, danymi na temat podaży pieniądza i udzielonych nowych kredytów. O 14:00 poznamy inflację dla Polski. O 14:30 mamy inflację konsumencką oraz wnioski o zasiłek dla bezrobotnych z USA. O 16:00 zobaczymy indeks Fed z Filadelfii. O 16:30 swoje wystąpienie będzie miał szef Fed William Dudley oraz James Bullard. O 22:30 przemawia kolejny szef Fed Loretta Mester.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

PLN w świątecznym marazmie

09 gru 2022

Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Bez zmian po raz trzeci!

08 gru 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Czy RPP podtrzyma etap pauzy?

07 gru 2022

Dawid Górny