pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Gołębi wydźwięk FOMC osłabił dolara

Gołębi wydźwięk FOMC osłabił dolara

19 lut 2015 Autor: Michał Iskat

Dzisiejszy poranek na rynkach walutowych to w głównej mierze odpowiedź inwestorów na zaprezentowany wczoraj protokół z posiedzenia FOMC. Opublikowane nocą zapiski miały raczej gołębi charakter. Członkowie FED mimo coraz lepszych odczytów z gospodarki amerykańskiej z dużym dystansem wypowiadają się o odejściu od luźnej polityki monetarnej. Co za tym idzie, grany od kilku miesięcy scenariusz podwyżki stóp procentowych w dalszym ciągu jest niepewny. Bazowy scenariusz wskazywał czerwiec jako rozpoczęcie tego procesu. Ostatnimi czasy coraz silniej przebijają się spekulacje o możliwości przesunięcia terminu na jesień. Reakcja rynku była jasna. Od rana obserwowaliśmy sukcesywne osłabianie się dolara w stosunku do głównych walut.

O 14.30 zaprezentowane zostały kolejne doniesienia z amerykańskiej gospodarki. Liczba wniosków o zasiłki dla bezrobotnych spadła w ujęciu tygodniowym z 304 tys. do 283 tys.. Wynik lepszy od szacunków analityków (mówiących o 293 tys. nowych wniosków) znakomicie wpisuje się w spekulacje o zaprzestaniu luzowania polityki monetarnej w USA. Dane wpłynęły na zmianę sentymentów rynkowych powodując umocnienie się amerykańskiej waluty.

W Europie dzień mijał pod dyktando doniesień o pomocy finansowej dla Grecji. O godzinie 12 na rynki napłynęły doniesienia o wystąpieniu przez Greków o przedłużenie umowy kredytowej. Rynki zareagowały pozytywnie licząc na chwilowe uspokojenie atmosfery w tej części Starego Kontynentu. Entuzjazm nie trwał jednak długo. Po niespełna godzinie optymizm przygasł za sprawą odrzucenia wniosku przez Niemców. Najbardziej prawdopodobne wydają się obecnie dwa scenariusze: porozumienie na jutrzejszym posiedzeniu Eurogrupy albo gra na zwłokę i czekanie do ostatecznego terminu tj. 28 lutego.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Jen na deskach
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Złoty podąża za dolarem
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Bank Japonii może zostać zmuszony do działania
Krzysztof Pawlak