Gołębi wydźwięk FOMC osłabił dolara

19 lut 2015 Autor: Michał Iskat

Dzisiejszy poranek na rynkach walutowych to w głównej mierze odpowiedź inwestorów na zaprezentowany wczoraj protokół z posiedzenia FOMC. Opublikowane nocą zapiski miały raczej gołębi charakter. Członkowie FED mimo coraz lepszych odczytów z gospodarki amerykańskiej z dużym dystansem wypowiadają się o odejściu od luźnej polityki monetarnej. Co za tym idzie, grany od kilku miesięcy scenariusz podwyżki stóp procentowych w dalszym ciągu jest niepewny. Bazowy scenariusz wskazywał czerwiec jako rozpoczęcie tego procesu. Ostatnimi czasy coraz silniej przebijają się spekulacje o możliwości przesunięcia terminu na jesień. Reakcja rynku była jasna. Od rana obserwowaliśmy sukcesywne osłabianie się dolara w stosunku do głównych walut.

O 14.30 zaprezentowane zostały kolejne doniesienia z amerykańskiej gospodarki. Liczba wniosków o zasiłki dla bezrobotnych spadła w ujęciu tygodniowym z 304 tys. do 283 tys.. Wynik lepszy od szacunków analityków (mówiących o 293 tys. nowych wniosków) znakomicie wpisuje się w spekulacje o zaprzestaniu luzowania polityki monetarnej w USA. Dane wpłynęły na zmianę sentymentów rynkowych powodując umocnienie się amerykańskiej waluty.

W Europie dzień mijał pod dyktando doniesień o pomocy finansowej dla Grecji. O godzinie 12 na rynki napłynęły doniesienia o wystąpieniu przez Greków o przedłużenie umowy kredytowej. Rynki zareagowały pozytywnie licząc na chwilowe uspokojenie atmosfery w tej części Starego Kontynentu. Entuzjazm nie trwał jednak długo. Po niespełna godzinie optymizm przygasł za sprawą odrzucenia wniosku przez Niemców. Najbardziej prawdopodobne wydają się obecnie dwa scenariusze: porozumienie na jutrzejszym posiedzeniu Eurogrupy albo gra na zwłokę i czekanie do ostatecznego terminu tj. 28 lutego.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Bail-out wisi nad rynkiem

03 paź 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Inflacyjny szczyt coraz wyżej

30 wrz 2022

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Powrót “oznak życia” na GBP

29 wrz 2022

Krzysztof Pawlak