pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Gołębi FOMC umacnia waluty emerging markets

Gołębi FOMC umacnia waluty emerging markets

09 paź 2015 Autor: Michał Iskat

Ostatni dzień bieżącego tygodnia mija inwestorom na zajmowaniu pozycji adekwatnych do danych jakie napłynęły wczoraj wieczorem na rynki.  Zaprezentowany w czwartek protokół z posiedzenia FOMC wskazuje na bardziej gołębią retorykę członków komitetu aniżeli spodziewali się analitycy. W rezultacie perspektywa podwyżki stóp procentowych po raz kolejny oddala się. Co prawda FED w dalszym ciągu deklaruje, że ruch taki możliwy jest w grudniu jednak wśród wypowiedzi analityków coraz częściej przebija się termin końca pierwszego kwartału 2016 roku.

W rezultacie opublikowanych danych w dniu dzisiejszym obserwujemy umocnienie euro wobec dolara. EURUSD kwotowany jest już na poziomie 1,1340. Widać jasno, że kapitał spekulacyjny wraca z USA do gospodarek europejskich. Również rynki gospodarek rozwijających się (emerging markets) wskazują od kilku dni relatywną siłę. Takie otoczenie makroekonomiczne sprzyja rodzimej walucie, która zyskuje na wartości. Złoty umacnia się zarówno wobec euro jak również wobec dolara.

Za oceanem rusza sezon publikacji wyników finansowych. Największe spółki zaczynają prezentować dane za III kwartał oraz swoje prognozy co do najbliższej przyszłości. Publikacje będą niewątpliwie stanowić kolejny element do spekulacji a propo ewentualnej podwyżki stóp procentowych. Na pierwszy ogień jak zwykle trafiła Alcoa, która podała słabe dane za ostatni kwartał, ale co ważniejsze podała pesymistyczne prognozy co do przyszłości. Alcoa stanowi swego rodzaju barometr wśród spółek gospodarki amerykańskiej, więc jej słabe wyniki nie wróżą dobrze dla całego sezonu publikacji wyników w USA.

W dniu dzisiejszym kalendarz wydarzeń makroekonomicznych jest pusty. Jedyną aspektem który może mieć wpływ na rynki finansowe są wystąpienia członków FED w godzinach popołudniowych. Wypowiedzi członków będą analizowane przez pryzmat ewentualnej podwyżki stóp procentowych w USA oraz w kontekście wczorajszej publikacji protokołu z posiedzenia FOMC.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Uwolnienie 137 mld EUR dla Polski!
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Nvidia rozpala emocje
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Nvidia vs FOMC
Krzysztof Adamczak