- pl
- en
- uk
- ru
Jak gołąb staje się jastrzębiem
Krajowa waluta nadal na niespokojnym morzu. Zaskakująca, choć mocno oczekiwana decyzja RPP. Czekamy na dzisiejszą konferencję prezesa Glapińskiego i wyjaśnienia, czy to jednorazowa podwyżka stóp, czy może początek cyklu? Dolar amerykański nieco słabszy po spadku cen ropy naftowej czy gazu.
Spore ruchy
Zazwyczaj bardzo spokojna para walutowa EUR/PLN przeżywa obecnie bardzo burzliwy okres. Tylko w ostatnich dwóch tygodniach zaliczyła skok na poziom 4,65, po czym dynamicznie spadła na 4,55, aby następnie ponownie ruszyć na północ w okolice 4,63, a wczoraj niespodziewanie dosłownie runęła poniżej poziomu 4,55. W teorii można więc powiedzieć, że krajowa waluta najgorsze ma za sobą i kolejne tygodnie powinny przynieść stabilizację, a nawet lekkie umocnienie.
Brawa za odwagę
Wczorajszy zwrot na naszej walucie to konsekwencja mocno zaskakującej decyzji RPP, która podwyższyła stopy procentowe w Polsce aż o 40 pkt bazowych. Trzeba powiedzieć, że Rada znalazła sobie dość trudny moment, by podjąć takie działania. Po pierwsze na rynkach trwa hossa surowcowa, która powoduje, że apetyt na ryzyko jest dość stłumiony. Po drugie silny jest dolar amerykański, co powoduje wysysanie kapitału właśnie z rynków wschodzących. Trzeba jednak też wskazać jeden ważny argument, że właśnie ten moment był odpowiedni, a mianowicie krajowa waluta była ostatnio mocno przeceniona. Kurs EUR/PLN docierał do poziomów bliskich 4,65, więc wczorajsza decyzja spowodowała, że kurs wspomnianej pary spadł do poziomów 4,55, które są nadal tymi, które akceptuje nasz bank centralny. RPP już nie raz wskazywała, że nie chce mocnej waluty, a akceptowalne minimum to 4,50.
Konferencja prasowa RPP w centrum uwagi
RPP zszokowała analityków, bo niemal żaden ankietowany nie zakładał takiego ruchu na stopach już wczoraj. Co by jednak nie mówić, decyzja ta była mocno wyczekiwana i jak najbardziej uzasadniona. Szczególnie w obliczu rosnącej inflacji, która nieuchronnie zmierzała w kierunku 7%. Malkontenci zarzucają tej decyzji podłoże polityczne. Przed posiedzeniem RPP pojawił się wywiad z premierem Morawieckim, który niejako domagał się działań Rady i podwyżki stóp procentowych. Abstrahując od tego, czy nasi decydenci działali niezależnie, trzeba chwalić, że mimo swej utartej retoryki potrafili jednak zmienić zdanie i podjąć (wydaje się) trafną decyzję. Teraz pytanie, które nurtuje, to czy podwyżka stóp była jednorazowa, czy nie? Komunikat po posiedzeniu wiele nie mówi w tej kwestii. Trzeba więc czekać na dzisiejszą konferencję prasową prof. Glapińskiego, który powinien wyjaśnić tę kwestię. Od tego będzie zależeć dalsza siła złotego.
Stabilizacja sytuacji na surowcach
Jeśli chodzi o to co dzieje się na szerokim rynku, to widzimy przebłyski optymizmu inwestorów. Odbijają parkiety giełdowe, nieco traci amerykański dolar. Bez wątpienia taka sytuacja jest możliwa, bo nastąpił spadek cen surowców, czy to ropy naftowej, czy to gazu. Wraz z tym doszło też do spadków rentowności obligacji, również 10-latek amerykańskich. Jest to pokłosie zmniejszenia presji inflacyjnej wskutek właśnie spadków cen surowców.
Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.
Zobacz także
Kupon rabatowy dla nowych Klientów!
Wpisz swój email, a wyślemy Ci 50% kod rabatowy na
prowizję od pierwszej wymiany.
Odbierz maila!
Wysłaliśmy Ci maila z 50% kodem rabatowym na prowizję od pierwszej wymiany!
Kliknij w link w mailu i zarejestruj się aby wykorzystać zniżkę