Z funtem coraz gorzej

09 sie 2016 Autor: Krzysztof Adamczak

Słabe dane z Wielkiej Brytanii, stabilny złoty, na rynkach flauta.

Nie widać końca przeceny funta na światowych rynkach. Brytyjska waluta po raz pierwszy od początku 2014 roku kosztuje poniżej psychologicznego poziomu 5 zł. McCafferty, jeden z członków Banku Anglii sugeruje, że wpływ Brexitu na gospodarkę na razie jest mocno ograniczony. Przeczą temu kolejne dane napływające z wysp. Z dzisiejszych odczytów wynika, że pogarsza się bilans handlowy, który obecnie wynosi prawie -12,5 mld funtów. Rozczarowały również dane dotyczące przetwórstwa przemysłowego. Spokojnie można zakładać, że ubiegłotygodniowa obniżka stóp była zaledwie początkiem luzowania polityki monetarnej.

Dzisiaj poznaliśmy też odczyty z innych gospodarek europejskich. Zgodnie z oczekiwaniami bez zmian pozostaje stopa bezrobocia w Szwajcarii. W granicach zera oscyluje inflacja w Czechach i na Węgrzech. Przy czym u naszych południowych sąsiadów jest ona przynajmniej dodatnia. Lekkiego rozczarowania można się doszukiwać, analizując dane dotyczące bilansu handlowego w Niemczech. Słabą dynamika eksportu, można jednak tłumaczyć efektem bazy. W zeszłym roku oscylowała ona koło 8%, co było bardzo dobrym wynikiem. Tak naprawdę istotne dane poznamy dopiero w piątek, gdy EBC opublikuję dane dotyczące wzrostu PKB w strefie euro, jak i w kilku znaczących gospodarkach tej strefy.

Na koniec tygodnia poznamy również tempo wzrostu gospodarczego w Polsce. Do tego czasu notowania złotego powinny się zachowywać mniej więcej tak jak dzisiaj. Nasza waluta pozostaje w okolicach wczorajszych poziomów. Wyjątkiem oczywiście jest funt, który znów tanieje o kilka groszy.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Bez zmian po raz trzeci!

08 gru 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Czy RPP podtrzyma etap pauzy?

07 gru 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Wzrost stóp procentowych!?

06 gru 2022

Dawid Górny