Funt nadal w odwrocie mimo pozytywnych danych

12 Gru 2017

Fed najważniejszy

Nie ma wątpliwości, że kluczowe wydarzenie na rynkach będzie miało miejsce jutro. W środę wieczorem Fed zdecyduje o ewentualnych zmianach w prowadzonej polityce monetarnej. Analitycy oczekują podwyżki stóp o 25 pkt bazowych. Czy może oczekiwać jakiegoś zaskoczenia i ruchu o 50 pkt bazowych? Teoretycznie wszystko jest możliwe. Patrząc jednak na brak presji inflacyjnej wydaje się to mało prawdopodobne. Sama więc decyzja jeśli scenariusz ruchu o 25 pkt okaże się prawdą może być zupełnie neutralna dla dolara.

“Kropeczki” w centrum uwagi

Znaczenie przede wszystkim będzie miała tzw ścieżka stóp procentowych, którą każdy członek Fed indywidualnie zakłada. Obecnie członkowie władz monetarnych USA optują za 3 podwyżkami stóp w przyszłym roku. I wydaje się, że w obliczu braku presji inflacyjnej nie zmienią swojego podejścia. Ewentualne zwiększenie skali ruchów mogło by umocnić dolara. Do tego trzeba pamiętać o wciąż nierozwiązanej kwestii podatków. Stąd utrzymanie stanowiska jest wielce prawdopodobne.

Inflacja wyższa ale co z tego

Dzisiejszy dzień jest znacznie ciekawszy na rynkach od wczorajszego. Tematem numer jeden dzisiaj jest inflacja z Wielkiej Brytanii. Teoretycznie dzisiejsze wyższe odczyty inflacyjne powinny wspierać funta. I początkowo nawet tak było. Szybko jednak inwestorzy doszli do wniosku, że kwestie rozwodowe z UE są obecnie ważniejsze i funt stracił wszystko co zyskał po samych danych. Wyższa inflacja powinna sugerować odchodzenie od łagodnej polityki obecnie prowadzonej. Tyle tylko, że na rynkach panuje obawa o przyszłą kondycję gospodarki Wielkiej Brytanii.

Spora różnica zdań w sprawie stosunków handlowych

Wczoraj poprzez media docierały informacje o stanowiskach obu stron w sprawie przyszłych warunków handlowych. Wielka Brytania chciała by utrzymać obecny status. Natomiast szef negocjatorów UE uważa, że najwyżej możliwe jest porozumienie o wolnym handlu takie jakie Unia Europejska posiada z Kanadą. To praktycznie wyklucza dostęp do rynku usług w tym finansowych. A na tym Londynowi bardzo zależy. Zwiększa to więc obawy o tzw twardy brexit i nie pozwala brytyjskiej walucie odrobić strat.

Póki co nuda ale dalej może być ciekawie

Na złotym panuje senna atmosfera. Ale wraz z upływem tygodnia taki stan nie ma szans sie utrzymać. O kształcie polityki monetarnej decydują bowiem 4 główne banki centralne. W środę Fed, w czwartek BoE, EBC i SNB. Dzisiaj o 14 poznamy inflację CPI z Polski. Szacunki mówią o 0,95 r/r. Nie przekroczenie poziomu 1% powinno utrzymać gołębie nastawienie RPP.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Ryzyko jest fajne ale bez przesady

29 Wrz 2020

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Pierwsza runda Trump kontra Biden

28 Wrz 2020

Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Marcowe szczyty zagrożone?

25 Wrz 2020

Krzysztof Adamczak