pl
Strona główna > Komentarze walutowe > FOMC wsparł dolara.

FOMC wsparł dolara.

22 lut 2018 Autor: Krzysztof Adamczak

Jastrzębi wydźwięk “minutek”, dziś IFO i EBC, złoty znowu słabszy.

Będą podwyżki.

    Wczorajszy protokół z posiedzenia FOMC okazał się impulsem do dalszego umocnienia amerykańskiej waluty. Członkowie komunikatu wierzą w ożywienie globalnej gospodarki, doceniają przyszłe efekty cięcia podatków, co ma pozytywnie wpłynąć na tempo wzrostu amerykańskiego PKB. Ten ma się rozwijać szybciej niż zakłada to obecna linia trendu. Nie brakuje też wiary, że inflacja w średnim terminie przekroczy cel FEDu. To wszystko pozwala na dalsze podnoszenie stóp procentowych. W niektórych komentarzach pojawiły się nawet wzmianki o 4 takich ruchach w tym roku. Wydaje się, że jest to bezpodstawny optymizm, a scenariuszem bazowym pozostają 3 podwyżki w 2018 roku. Ta marcowa jest już prawdopodobnie przesądzona, zwłaszcza że rynki wyceniają jej prawdopodobieństwo na 80%. Dolar w efekcie wczorajszej publikacji umocnił się na szerokim rynku a kurs EURUSD dotarł do poziomu 1,226, ewidentnie zbliżając się do lutowego minimum.

Dziś Europa.

    Powoli akcenty na rynku przesuwają się na Stary Kontynent. Po pierwsze dziś w Niemczech miał miejsce odczyt indeksu IFO. Analitycy spodziewali się jego wyhamowania, zwłaszcza że wczorajsze indeksy PMI również okazały się niższe. Wynik ostatecznie wyniósł 115,4 pkt, czyli znacznie poniżej i tak pesymistycznych oczekiwań. Teraz inwestorzy skupiają się już jednak na “minutkach” EBC. Oczekiwania są duże i jeśli zostaną spełnione, może to oznaczać koniec spadków na eurodolarze. Zwłaszcza że ten znalazł się blisko istotnego wsparcia.

Dolar ciąży złotemu.

    Cały czas nasza waluta pozostaje pod presją rosnącej siły dolara. Amerykańska waluta kosztuje już ponad 3,40 zł. Drożeje także euro, za które należy zapłacić 4,18 zł. W ten trend wpisał się także frank szwajcarski, a kurs CHFPLN doszedł już do 3,63 zł. Inaczej wygląda sytuacja na funcie, któremu ciąży dzisiejsza rewizja wzrostu PKB. Brytyjska waluta kosztuje obecnie 4,72 zł.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Wspólna waluta pod presją
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Dane z USA trzęsą kursami
Dawid Górny

Komentarz walutowy

(Oby nie czarna) „SUPER” środa
Dawid Górny