pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Fed wystrzelał całą amunicję

Fed wystrzelał całą amunicję

16 mar 2020 Autor: Krzysztof Pawlak

W ostatnich dniach na rynkach mamy do czynienia z totalną paniką. Dane makro kompletnie zeszły na drugi plan, a liczy się tylko stopień rozprzestrzeniania koronawirusa i jak wpływa on na gospodarkę. Ratować sytuację próbują banki centralne, ale jest to na tyle nieudolne, że prowadzi to do jeszcze gorszych nastrojów na rynkach. 

Kolejne zaskakujące cięcie stóp

Doskonałym tego przykładem jest wczorajsza decyzja Fed ścinająca stopy procentowe o 1 pkt procentowy. Poziom stóp w tym momencie wrócił do poziomu najniższego od czasu kryzysu. Czemu więc Fed popsuł nastroje? Inwestorzy wystraszyli się tej nagłej decyzji i zrozumieli, że naprawdę musi być źle w gospodarce USA skoro władza monetarna decyduje się na takie emocjonalne reakcje. Inaczej po prostu nie można tego nazwać. 

Powell znów ulega presji

Pozostaje pytanie czy Powell znów wystraszył się słów Trumpa, który jawnie go skrytykował grożąc nawet usunięciem ze stanowiska. Fed historycznie wykazywał się niezależnością i to była jego siła. Teraz Powell może mieć spory problem, bo tak naprawdę nie wiedząc jakie konsekwencje będzie miał paraliż na świecie w związku z koronawirusem już pozbawia się na starcie amunicji. Druga tak nagła obniżka stóp powoduje, że inwestorzy też stają się bardziej nerwowi. Widzimy to doskonale po notowaniach giełd, DAX spada dzisiaj grubo ponad 10%, spadkiem zaczyna dzień też giełda amerykańska. Co więc dał ten ruch Fed? Tak naprawdę nic poza oznaką słabości. 

Potrzeba działań fiskalnych, a nie tylko monetarnych

Decyzje banków centralnych mogą pomóc rynkom jedynie w sferze płynnościowej. By zwalczyć kryzys potrzeba śmiałych działań rządów, nie patrząc na ten moment na żadne kryteria i limity zadłużenia. W odpowiedzi na problemy związane z wstrzymaniem aktywności gospodarczej na świecie czy zamykaniu granic potrzebne są odważne decyzje państw. Konieczne będą narzędzia wsparcia dla firm i gospodarstw domowych. Powinny wyjść one przede wszystkim od państw rozwiniętych takich jak USA czy Niemcy. Bez tego trudno będzie o awersję do ryzyka, a że ona jest aktualnie olbrzymia widać przede wszystkim po cenach złota, które spada dzisiaj o 5%. 

Wyprzedaż złotówki

Niezmiennie traci złotówka i trzeba przyznać, że presja podażowa z każdą godziną narasta. EUR/PLN przekroczył granice 4,42, blisko 4,20 jest już CHF/PLN. Trwa dyskusja w RPP o możliwym cięciu stóp. Taka aprobatę zgłosił sam prezes Glapiński. Co ciekawe w samej Radzie jest remis bo 4 członków jest przeciwnych obniżce, a 4 chce głosować za. W takiej sytuacji jednak zdanie decydujące ma prezes RPP więc jeśli wniosek wpłynie to zostanie przegłosowany. Jeśli decyzja o obniżce zapadnie nie powinna wpłynąć negatywnie na złotego, gdyż byłby to ruch aktualny w politykach monetarnych większości banków centralnych, a więc gołębiego podejścia. 


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Potknięcie gospodarki USA
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Jen na deskach
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Złoty podąża za dolarem
Dawid Górny