pl
Strona główna > Komentarze walutowe > FED wie, że narozrabiał

FED wie, że narozrabiał

06 lip 2017 Autor: Krzysztof Adamczak

Protokół z posiedzenia FOMC, szczyt Trójmorza w Warszawie, złoty dzisiaj traci.

FED ostrzega.

    Wczoraj wieczorem został opublikowany protokół z ostatniego posiedzenia FOMC. Dla przypomnienia w czerwcu amerykańska rezerwa federalna po raz drugi w tym roku podniosła stopy procentowe. Zrobiła to pomimo faktu, że w ostatnim czasie inflacja znacząco spowolniła, na co zwróciła uwagę część członków komisji. Głównym przekazem protokołu było jednak ostrzeżenie wysłane do inwestorów, że ceny akcji są zbyt mocno napompowane. Jest to kolejna próba zwrócenia uwagi na to, że kursy spółek w odniesieniu do przeciętnych zysków są na wyższym poziomie niż 1929 roku. Członkowie Fedu zdają sobie sprawę, że ich działania stworzyły prawdopodobnie największa bańkę spekulacyjną w historii. Dlatego coraz większą uwagę skupiają na programie zmniejszenie bilansu, który ma zostać wprowadzony najpóźniej we wrześniu.

Nowy sojusz w Europie?

    Dzisiaj w Warszawie odbywa się drugi szczyt 12 państw Europy Środkowej i Wschodniej. Idea tak zwanego Trójmorza urzeczywistniła się rok temu podczas szczytu w Dubrovniku. Do tej pory jest to wciąż “papierowy” sojusz, który ma jednak wielkie plany. W szczycie biorą udział przywódcy Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier. Rangę tego spotkania podnosi obecność amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa, który ma wziąć udział w pierwszej części poświęconej współpracy transatlantyckiej. Pomimo że z oczywistych względów pierwszy panel jest najbardziej medialny to jednak najważniejszym punktem programu powinna być trzecia, czyli ostatnia część szczytu. To właśnie wtedy ma być poruszany temat współpracy regionalnej w obszarze gospodarczym, energetycznym i infrastrukturalnym.

Słaby złoty.

    Fakt, że Polska pozostaje w centrum zainteresowania większości światowych mediów, nie pomaga złotemu. Większość kursów par złotówkowych kieruje się dziś na północ. Przede wszystkim drożeją główne waluty świata. Dolar po wczorajszych zawirowaniach dziś kosztuje 3,735 zł. Euro znowu zbliża się do poziomu 4,25 zł. Funt walczy z silnym oporem w okolicach 4,84 zł. Drożeje także frank szwajcarski, za który obecnie należy płacić 3,87 zł.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

EUR/USD tendencja spadkowa trwa, w tle RPP
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Korekta na „edku” stała się faktem
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Dolar kontruje, osłabiając złotego
Adam Fuchs