Fed poczeka na rozwój sytuacji

21 lut 2019 Autor: Krzysztof Pawlak

Nie tak gołębi jak mogło się wydawać

Wczorajszy komunikat z posiedzenia Fed nie okazał się zbyt przełomowy. Potwierdziło się to co już wiedzieliśmy czyli, że amerykańskie władze monetarne wstrzymują się z tematem podwyżek w tym roku. Oczywiście podkreślony został bardzo dobry stan gospodarki USA, a dalsze ruchy w polityce monetarnej uzależnione od presji inflacyjnej. Kolejne wskaźniki wzrostu cen potwierdzają słuszność decyzji Fed o wstrzymaniu się z podwyżkami, bo rosnącej presji absolutnie nie widać.

Ulga dla inwestorów

Inwestorzy szczególnie ci grający na akcjach liczyli na pozytywne doniesienia na temat redukcji bilansu. Fed odwraca operacje wcześniejszego skupu aktywów w wysokości około 50 mld dolarów miesięcznie. Jest to nic innego jak operacja zacieśniania monetarnego podobnie jak podwyźka stóp. I tutaj ulga dla inwestorów, gdyż z końcem roku program ten ma zostać zakończony. Oznacza to, że Fed nie zredukuje olbrzymiego bilansu, szczegółów jeszcze nie znamy ale z pewnością pozwoli to rynkom akcyjnym dalej rosnąć.

Pozytywne zaskoczenie w końcu

Dzisiaj pozytywny sentyment na rynkach kształtują dane PMI ze strefy euro. Niemal wszystkie pokazały pozytywne zaskoczenie i wyższe wartości od prognoz. Nadal jednak nie można popadać w euforię, gdyż na rynkach wciąż jest sporo niewiadomych. Relacje handlowe USA i Chin mogą wywrzeć wpływ i na Europę. Do tego mamy brexit i nowy dość niebezpieczny temat nowych ceł Trumpa na przemysł motoryzacyjny w Europie. Mógłby się on przełożyć in minus na i tak słaby wzrost gospodarczy choćby w Niemczech.

Czekamy na komunikat z ostatniego posiedzenia EBC

W tym kontekście ważny może być dzisiejszy komunikat z posiedzenia EBC. Być może dowiemy się czego najbardziej obawiają się decydenci ze strefy euro i jak zamierzają reagować na pogarszające się wskaźniki sygnalizujące spowolnienie w Europie. Wiele się mówi o użyciu niestandardowego instrumentu polityki pieniężnej przez EBC już od przyszłego miesiąca. Mowa o TLTRO, który miał by wymusić większą akcję kredytową przez banki.

Złoty słaby mimo dobrych danych

Jeśli chodzi o krajową walutę to nadal jest dość słaba. I to pomimo bardzo dobrych wskazań choćby z produkcji przemysłowej czy dzisiejszych o sprzedaży detalicznej, które były wyższe od prognoz. Pamiętajmy jednak, że oznaki spowolnienia w gospodarce ze strony naszego największego partnera, a więc Niemiec mogą wywrzeć wpływ na Polskę dopiero za jakiś czas. Póki co na EUR/PLN mamy trend boczny, a USD/PLN w okolicach 3,82.

Zapiski z EBC, i dane z USA

Dzisiaj na rynkach jeszcze wspomniany protokół z posiedzenia EBC o 13.30. Nieco później kilka danych z USA, a więc liczba wniosków o zasiłki dla bezrobotnych, bazowe zamówienia środków trwałych i wskaźnik przemysłowy Fed z Filadelfii. O 15.45 dane PMI z przemysłu również z USA.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Bail-out wisi nad rynkiem

03 paź 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Inflacyjny szczyt coraz wyżej

30 wrz 2022

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Powrót “oznak życia” na GBP

29 wrz 2022

Krzysztof Pawlak