pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Fed poczeka na rozwój sytuacji

Fed poczeka na rozwój sytuacji

21 lut 2019 Autor: Krzysztof Pawlak

Nie tak gołębi jak mogło się wydawać

Wczorajszy komunikat z posiedzenia Fed nie okazał się zbyt przełomowy. Potwierdziło się to co już wiedzieliśmy czyli, że amerykańskie władze monetarne wstrzymują się z tematem podwyżek w tym roku. Oczywiście podkreślony został bardzo dobry stan gospodarki USA, a dalsze ruchy w polityce monetarnej uzależnione od presji inflacyjnej. Kolejne wskaźniki wzrostu cen potwierdzają słuszność decyzji Fed o wstrzymaniu się z podwyżkami, bo rosnącej presji absolutnie nie widać.

Ulga dla inwestorów

Inwestorzy szczególnie ci grający na akcjach liczyli na pozytywne doniesienia na temat redukcji bilansu. Fed odwraca operacje wcześniejszego skupu aktywów w wysokości około 50 mld dolarów miesięcznie. Jest to nic innego jak operacja zacieśniania monetarnego podobnie jak podwyźka stóp. I tutaj ulga dla inwestorów, gdyż z końcem roku program ten ma zostać zakończony. Oznacza to, że Fed nie zredukuje olbrzymiego bilansu, szczegółów jeszcze nie znamy ale z pewnością pozwoli to rynkom akcyjnym dalej rosnąć.

Pozytywne zaskoczenie w końcu

Dzisiaj pozytywny sentyment na rynkach kształtują dane PMI ze strefy euro. Niemal wszystkie pokazały pozytywne zaskoczenie i wyższe wartości od prognoz. Nadal jednak nie można popadać w euforię, gdyż na rynkach wciąż jest sporo niewiadomych. Relacje handlowe USA i Chin mogą wywrzeć wpływ i na Europę. Do tego mamy brexit i nowy dość niebezpieczny temat nowych ceł Trumpa na przemysł motoryzacyjny w Europie. Mógłby się on przełożyć in minus na i tak słaby wzrost gospodarczy choćby w Niemczech.

Czekamy na komunikat z ostatniego posiedzenia EBC

W tym kontekście ważny może być dzisiejszy komunikat z posiedzenia EBC. Być może dowiemy się czego najbardziej obawiają się decydenci ze strefy euro i jak zamierzają reagować na pogarszające się wskaźniki sygnalizujące spowolnienie w Europie. Wiele się mówi o użyciu niestandardowego instrumentu polityki pieniężnej przez EBC już od przyszłego miesiąca. Mowa o TLTRO, który miał by wymusić większą akcję kredytową przez banki.

Złoty słaby mimo dobrych danych

Jeśli chodzi o krajową walutę to nadal jest dość słaba. I to pomimo bardzo dobrych wskazań choćby z produkcji przemysłowej czy dzisiejszych o sprzedaży detalicznej, które były wyższe od prognoz. Pamiętajmy jednak, że oznaki spowolnienia w gospodarce ze strony naszego największego partnera, a więc Niemiec mogą wywrzeć wpływ na Polskę dopiero za jakiś czas. Póki co na EUR/PLN mamy trend boczny, a USD/PLN w okolicach 3,82.

Zapiski z EBC, i dane z USA

Dzisiaj na rynkach jeszcze wspomniany protokół z posiedzenia EBC o 13.30. Nieco później kilka danych z USA, a więc liczba wniosków o zasiłki dla bezrobotnych, bazowe zamówienia środków trwałych i wskaźnik przemysłowy Fed z Filadelfii. O 15.45 dane PMI z przemysłu również z USA.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

USD/PLN za 4 PLN, ale tylko przez chwilę
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Kurz opadł, nic się nie zmieniło
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Bitwa o NBP
Krzysztof Adamczak