pl
Strona główna > Komentarze walutowe > FED po raz czwarty.

FED po raz czwarty.

14 cze 2017 Autor: Krzysztof Adamczak

Dane z brytyjskiego rynku pracy, inflacja oraz produkcja przemysłowa, czy(m) Fed zaskoczy?

Rośnie presja na BoE.

    Dzisiaj poznaliśmy ważne dane dotyczące rynku pracy na Wyspach. Teoretycznie najważniejszym odczytem był ten dotyczący stopy bezrobocia. W ostatnim czasie jednak bezrobocie w wielu miejscach na świecie utrzymuje się na rekordowo niskim poziomie, dlatego inwestorzy bardziej przykładają wagę do pozostałych odczytów. Zwłaszcza do wzrostu wynagrodzenia. Wyniósł on w kwietniu 1,7%, choć analitycy spodziewali się 2,0%. Należy pamiętać o rosnącej presji inflacyjnej, przez co ten wynik, ma jednoznacznie negatywny wydźwięk. Jutro Bank of England podejmie decyzje w sprawie stóp procentowych i w tej przestrzeni ma wyraźnie coraz mniej komfortu.

Dane z kontynentu.

    Od rana napływają kolejne odczyty makro z Europy. Najpierw poznaliśmy finalny odczyt inflacji w Niemczech, który nie przyniósł zaskoczenia. Na Słowacji wskaźnik cen z kolei nieznacznie przekroczył oczekiwania analityków. O 11.00 została opublikowana produkcja przemysłowa w strefie euro, wzrosła ona o 1,4% w skali roku. Oznacza to, że po marcowej zadyszce nie ma już śladu. Odczyty te nie mają jednak większego przełożenia na rynek walutowy. Uwaga inwestorów jest dzisiaj skupiona na wieściach zza oceanu.

Co powie Yellen?

    Wieczorem FOMC ma podjąć decyzje w sprawie stóp procentowych w USA. Tylko pozornie wszystko jest już jasne, ponieważ tak naprawdę wciąż jest mnóstwo niewiadomych. Podwyżka wydaje się przesądzona, co do tego raczej nikt nie ma wątpliwości. Ryzyka pojawiają się jednak już przy kolejnych decyzjach FED-u. Kluczowa może być perspektywa kolejnej podwyżki. Z jednej strony są tak zwane fedokropki, z których wynika, że jeszcze w tym roku ona nastąpi. Z drugiej jednak strony rynek nie do końca jest przekonany do tego scenariusza. Kolejną niewiadomą pozostaje zasięg podwyżek. Obecne założenia przewidują, że w długim terminie stopy dojdą do poziomu 3%. Nie brakuje jednak głosów, że te plany będą musiały zostać zweryfikowane. Na koniec należy pamiętać o potężnie nadmuchanym bilansie FED-u, który wisi nad rynkami jak ciemne burzowe chmury. Przed Yellen trudne zadanie rozbrojenia tej pułapki w taki sposób, by nie wywołać załamania na rynku obligacji. Możliwe, że już dziś pani prezes odniesienie się do tej kwestii.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Jen na deskach
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Złoty podąża za dolarem
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Bank Japonii może zostać zmuszony do działania
Krzysztof Pawlak