pl
Strona główna > Komentarze walutowe > FED osłabia dolara

FED osłabia dolara

17 mar 2016 Autor: Mateusz Wielewicki

    Skutki wczorajszej decyzji FED. Szwajcaria i Wielka Brytania ogłaszają wysokość stóp procentowych. Inflacja w Strefie Euro. Seria danych z Polski i USA.

    Federalny Komitet ds. Otwartego Rynku zdecydował wczoraj o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie, czym nie zaskoczył rynków. Poziom stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych obecnie wynosi 0,25-0,5%. W grudniowym komunikacie FOMC informował o możliwości dokonania czterech podwyżek stóp, jednakże aktualne prognozy mówią już tylko o jednej lub dwóch. W reakcji na wczorajszy komunikat FOMC dolar uległ znacznemu osłabieniu względem euro.

    Dzisiejszy kalendarz makroekonomiczny jest bogaty w publikacje. Szwajcarski Bank Narodowy nie zmienił prowadzonej polityki monetarnej i zostawił stopy procentowe na ujemnych poziomach. W reakcji na tę decyzję frank szwajcarski umocnił się. Jego aktualna cena wynosi 3,91 zł. Władze Banku Anglii postąpiły podobnie jak Szwajcarzy. Stopy procentowe w Wielkiej Brytanii zostały utrzymane na poziomie 0,5%.

    O godzinie 11:00 poznaliśmy odczyty inflacji konsumenckiej w Strefie Euro. Co prawda roczna dynamika inflacji nie zaskoczyła inwestorów i wyniosła -0,2%, to miesięczny odczyt okazał się bardziej pozytywny niż oczekiwano. Inflacja konsumencka w Strefie Euro wyniosła 0,2% miesiąc do miesiąca wobec oczekiwanego wzrostu o 0,1%. Po tej informacji euro jeszcze bardziej umocniło się względem dolara.

    Przed godziną 14:00 dotarły do nas informacje z amerykańskiego rynku pracy. Tym razem liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych nie zaskoczyła analityków. Wyniosła ona 265 tys., czyli o 7 tys. więcej niż wynosił poprzedni odczyt.

    Sprzedaż detaliczna w Polsce rośnie z miesiąca na miesiąc o 0,9%. Pozytywnym zaskoczeniem był odczyt w ujęciu rocznym. Sprzedaż rośnie w tempie 3,9% rok do roku, co jest wynikiem lepszym niż prognozy. Lepsza od oczekiwań okazała się również wielkość produkcji przemysłowej. W ujęciu rocznym rośnie ona 6,7% wobec spodziewanego wzrostu o 5,5%.

    Złotówka umocniła się dzisiaj względem dolara o kolejne 2 grosze. Amerykańska waluta kosztuje już tylko 3,79 zł. Tyle samo co podczas wczorajszego zamknięcia, czyli 4,28 zł należy zapłacić za euro. W dniu dzisiejszym możemy zauważyć 5 groszowe umocnienie się funta. Zakup brytyjskiej waluty kosztuje 5,48 zł.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Dwa bieguny inflacji
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

EUR/USD znów zatrzymany przy 1,08 USD
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Wzrok skierowany dzisiaj za ocean
Krzysztof Pawlak