Fed i Grecja mogą zaszkodzić polskiej walucie

17 cze 2015 Autor: Krzysztof Pawlak

Środowy handel na rynku walutowym przebiega dość spokojnie. Jest to uzasadnione tym, że wszyscy oczekują na wieczorne wydarzenia, czyli wyniki posiedzenia Fed o godzinie 20 oraz późniejszą konferencję prasową Janet Yellen. Cała ta sytuacja pozwoliła na chwilę odłożyć problemy Grecji, bo w tej chwili zdecydowanie najważniejsze są informacje, które się pojawią z USA.

Na tą chwilę scenariuszem bazowym dla inwestorów jest podniesienie stóp procentowych we wrześniu. Zmiana polityki monetarnej na dzisiejszym posiedzeniu jest prawie niemożliwa, trudno się spodziewać być coś wydarzyło się także w lipcu. Niemniej jednak wydaje się, że rynek pracy w USA jest gotowy na działania ze strony Fed i zacieśnianie swojej polityki. Biorąc pod uwagę, że zimowe spowolnienie było dość dotkliwe, amerykański Bank Centralny powinien jeszcze poczekać i upewnić się, że gospodarka ma się dobrze.

Eurodolar od tygodnia porusza się w dość wąskim pasmie wahań w okolicach 1,1250. Widać wyraźnie, że inwestorzy czekają na dzisiejsze decyzje, by obrać jakiś zdecydowany kierunek. Jeżeli ze strony Fed popłynie dzisiaj jasny sygnał zapowiadający podwyżkę stóp procentowych we wrześniu z pewnością przełoży się to na umocnienie dolara. Nie można jednak wykluczać opcji w której Janet Yellen wskaże na niekorzystny wpływ mocnego dolara na gospodarkę, a także to, że z podwyżką stóp można jeszcze poczekać.

Posiedzenie Fed może dla rodzimej waluty okazać się impulsem osłabiającym, szczególnie w relacji do dolara. Cały czas rynkom wschodzącym ciąży także temat Grecji. Wydaje się, że temat ten będzie się ciągnął aż do 30 czerwca, do tego momentu nie ma mowy o jakimś ruchu umacniającym. Jastrzębi wydźwięk Fed, plus dodatkowo słabe prezentowane jutro dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej z rodzimej gospodarki mogą wywindować kurs EUR/PLN do poziomów 4,20 a na CHF/PLN znów zobaczymy 4,00.

O 10.30 poznaliśmy serię publikacji z Wielkiej Brytanii, dane z rynku pracy okazały się zgodne z przewidywaniami, stopa bezrobocia wyniosła 5,5% i jest to utrzymujący się najniższy poziom od 2008 roku. Funt dzisiaj zyskuje na wartości po dobrych danych, w relacji do złotówki jest to wzrost o prawie 5 groszy.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Czy dane z USA wpłyną na decyzję FED?

27 sty 2023

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Taniec eurodolara wokół 1,09 USD

26 sty 2023

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Wydłużone wakacje kredytowe?

25 sty 2023

Dawid Górny