FED decyduje

13 gru 2017 Autor: Mateusz Wielewicki

Ciekawe przedpołudnie

Zgodnie z przewidywaniami środowy poranek nie należał do tych nudnych. Z ważniejszych odczytów poznaliśmy odczyty inflacji konsumenckiej w Niemczech. Jednak nie różniła się od oczekiwań czym nie wpłynęła na notowania wspólnej waluty. Ponadto poznaliśmy dane z rynku pracy w Wielkiej Brytanii. Stopa bezrobocia pozostała na poziomie 4,3%, a średnie wynagrodzenie rośnie szybciej niż się tego spodziewano. Jednakże liczba wniosków o zasiłki dla bezrobotnych przerosła oczekiwania analityków, co niewątpliwie popsuło całościowy obraz odczytów z rynku pracy. Nie mniej jednak od rana brytyjska waluta nieznacznie się umacnia.

W oczekiwaniu na FOMC

Niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem dzisiejszego dnia jest publikacja projekcji makroekonomicznych oraz decyzji w sprawie stóp procentowych przez Komisję ds. Otwartego Rynku. O ile podwyżka stopy procentowej o 25 punktów bazowych jest praktycznie przesądzona, to inwestorzy bacznie przyglądać się będą projekcjom na przyszły rok. Zanim jednak nadejdzie godzina 20:00  i decyzja Fed opublikowana zostanie dynamika inflacji konsumenckiej w Stanach. Należy zatem spodziewać się dziś sporej zmienności na parach powiązanych z dolarem.

A złoty traci

Ten tydzień nie należy już do złotówki. Notowania naszej waluty do głównych walut w tym tygodniu słabną. Może na to wpływać kilka czynników. Jednym z nich mogą być “zmiany” w rządzie. Z kolei patrząc globalnie, to przed tak burzliwym tygodniem i decyzjami Banków Centralnych inwestorzy wybierają jakieś bezpieczniejsze miejsca do ulokowania swoich funduszy. Tymczasem za dolara zapłacimy już 3,59 zł, euro kosztuje 4,21. Funt brytyjski podrożał do 4,79 zł, a frank szwajcarski do 3, 61 zł.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Czy to już koniec?

06 paź 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Pivot odmieniany przez przypadki

05 paź 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Powiew optymizmu

04 paź 2022

Krzysztof Adamczak