pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Fatalnie w przemyśle

Fatalnie w przemyśle

23 wrz 2019 Autor: Krzysztof Adamczak

Niemiecki przemysł ponownie straszy. Trump znów komplikuje wojnę handlową. W Nowym Jorku ONZ debatuje o Iranie.

Nastroje najgorsze od dekady.

    Poniedziałek przynosi dalsze osłabienie złotego. Naszej walucie ciąży między innymi sytuacja w niemieckim przemyśle. Dzisiejszy odczyt indeksu PMI był najgorszy od dekady, schodząc do poziomów ostatnio widzianych w czasach pokryzysowych. Co ciekawe analitycy spodziewali się wzrostu indeksu względem ostatniego odczytu. Ostatecznie zamiast spodziewanych 44 punktów, PMI wyniósł ledwie 41,4 pkt. Tak słaby odczyt pociągnął za sobą gorszy wynik dla całej strefy euro, który wyniósł 45,6 pkt, co było najsłabszym wynikiem od ponad sześciu lat. Rozczarował także odczyt dotyczący francuskiego przemysłu, choć tu należy podkreślić, że nad Sekwaną indeks cały czas pozostaje powyżej kluczowego poziomu 50 pkt.

Porozumienie znowu dalej

    Poraz kolejny oddala się perspektywa zakończenia wojny handlowej. Po tym, jak Trump odrzucił możliwość uzyskania cząstkowych porozumień w kwestii wymiany handlowej, strona chińska odwołała wizytę swoich negocjatorów w USA. Punktów różniących obie strony jest obecnie zbyt wiele, by łudzić się, że uda się we wszystkich dojść do porozumienia. Dlatego pokerowa zagrywka Donalda Trumpa, który stwierdził, że “wszystko albo nic” została odebrana przez rynek, jako pretekst do wzrostu awersji do ryzyka. Wzrost napięcia wpisuje się w coraz trudniejszy krajobraz dla polskiego złotego, który w ostatnim czasie wyraźnie traci na wartości.

Trump tworzy koalicję.

    Od soboty w Nowym Jorku trwa szczyt klimatyczny pod egidą ONZ i choć spotkanie odbywa się na terytorium USA, Stany Zjednoczone nie są szczególnie zainteresowane jego ustaleniami. Znacznie więcej uwagi poświęca się dziś rozpoczynającej się 74. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Tu najwięcej uwagi skupi na sobie Iran. Z jednej strony mamy Donalda Trumpa, który już rozpoczął zakulisowe działania mające utworzyć wspólny front przeciwko Teheranowi. Nieoficjalnie mówi się, że był jeden z głównych punktów rozmowy prezydentów USA i Polski. Z drugiej Hasan Rohwani chce zaprezentować plan mający na celu zwiększenie bezpieczeństwa na Bliskim wschodzie, szczególnie w okolicach cieśniny Ormuz. 

Złoty w defensywie.

    Nagromadzenie czynników zwiększających awersję do ryzyka odbija się na wycenie złotego. Wojna handlowa, recesja w niemieckim przemyśle, wzrost napięcia na bliskim wschodzie, czy wiszący w powietrzu wyrok TSUE, który prawdopodobnie zatrzęsie rodzimym rynkiem bankowym, doprowadzają to dynamicznej przeceny naszej waluty. Euro kosztuje prawie 4,40 zł, do okrągłych 4 złotych dobił dolar. Frank kosztuje już 4,04 zł, funt z kolei drożeje do 4,97 zł.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Cięcie stóp w USA dopiero po wyborach?
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Wykresy xxxPLN – nuda czy emocje?
Dawid Górny

Komentarz walutowy

PLN ma mocne argumenty
Krzysztof Pawlak