pl
Strona główna > Komentarze walutowe > EURUSD szuka dna, QE w UE i RPP umacnia złotówkę

EURUSD szuka dna, QE w UE i RPP umacnia złotówkę

06 mar 2015 Autor: Krzysztof Furmańczak

W mijającym tygodniu najważniejszymi wydarzeniami dla naszej waluty były posiedzenia RPP i konferencja prasowa po spotkaniu. Dla przypomnienia: Rada obcięła stopy procentowe o 0,5%. Po decyzji o obniżce złotówka się osłabiała. Podczas konferencji prasowej prezes NBP Marek Belka zapewnił, że to koniec cyklu obniżek i przy obecnej sytuacji gospodarczej ‘’nie widzi miejsca na dalsze obniżki’’. W rezultacie wspomniany ruch został zniwelowany i nasza waluta zaczęła wyraźnie zyskiwać na wartości.

Na rynkach globalnych to wydarzenia czwartkowe wyznaczyły kierunek na głównych parach walutowych. Prezes Mario Draghi potwierdził, iż 9 marca rusza skup rządowych obligacji dla państw strefy Euro. W razie potrzeby może być on przedłużany (planowano zakończyć skup we wrześniu 2016r). W rezultacie EURUSD osiągnął nowe minima dochodząc do poziomów na których nie był od 11 lat! Można powiedzieć, że spełniają się słowa Marka Belki. Podczas konferencji prasowej sugerował on, iż wdrożenie QE w krajach Euro będzie skutkowało osłabieniem europejskiej waluty i jednocześnie umacniało pozostałe waluty krajów Unii.

Dziś o 14:30 poznaliśmy dane z rynku pracy w USA. Bezrobocie wynosi 5,5% wobec prognozy 5,6%. Dla przypomnienia w styczniu wynosiło 5,7%. Wygląda na to, że spowolnienie gospodarcze Stanom Zjednoczonym na razie nie zagraża. Po publikacji danych kurs EURUSD spadł do poziomu 1,0880 i nie wykluczone, że w najbliższym czasie trend spadkowy będzie nadal kontynuowany.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

EUR/USD znów zatrzymany przy 1,08 USD
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Wzrok skierowany dzisiaj za ocean
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Cięcie stóp w USA dopiero po wyborach?
Krzysztof Pawlak