Sytuacja na EURUSD na początku tygodnia nie uległa poprawie. Główna para nadal znajduje się pod presją wydarzeń związanych z Grecją. Wypracowanie ugody wg ministra finansów Hellady – Yanisa Varoufakisa miało zostać zakończone w zeszłym tygodniu. Tymczasem grecka tragedia w dalszym ciągu trwa. Weekendowe spotkanie premiera Tsiprasa z zespołem negocjacyjnym również nie przyniosło skutku.

Nerwowa atmosfera wokół strefy euro od razu przełożyła się na kurs, od 15 maja główna waluta sukcesywnie spada. Rynek z niepokojem czeka na kolejne doniesienia z Aten, która nie mają pieniędzy żeby spłacić do piątku kolejną ratę do MFW tj. 300 mln euro.

Poranne PMI wypadły dosyć mieszanie. Dla Eurolandu, Niemiec i Wielkiej Brytanii były nieznacznie gorsze od oczekiwań, natomiast lepiej od prognoz wypadły PMI dla Włoch, Francji Hiszpanii i Szwajcarii.  Aktualnie EURUSD znajduje się 0,6% na minusie i wynosi 1,0909.

Polska waluta od rana traci na wartości. Najbardziej drożeje dolar, aktualnie jego kurs wynosi 3,7779. Funt i euro odnotowują blisko 0,5-procentowe wzrosty za euro płacimy już 4,13 natomiast frank cały czas oscyluje wokół 4 zł na ten moment kosztuje 3,9989. Funt urósł 3 grodze od piątkowego zamknięcia obecnie jego kurs to 5,7438.

O 14:30 poznamy bazowy indeks cen wydatków konsumpcyjnych, oraz wskaźnik wydatków osobistych z USA. O godz. 15:05 i 15:30 przemawiają członkowie Rosengren oraz Fischer. O 16:00 również ze Stanów mamy wskaźnik ISM dla przemysłu.

Jutro w kalendarzu makro o 9:55 poznamy stopę bezrobocia z Niemiec. O godz. 10:30 mamy wskaźnik PMI dla sektora budowlanego z Wielkiej Brytanii a o godz. 11:00 z Eurolandu dowiemy się jaka była inflacja z miesiąc maj.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Stagflacja bliżej niż nam się wydaje

22 Paź 2021

Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Risk off coraz odważniejszy

21 Paź 2021

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Kwestia przyzwyczajenia?

20 Paź 2021

Adam Fuchs