pl
Strona główna > Komentarze walutowe > EUR/PLN testuje poziom 4 zł

EUR/PLN testuje poziom 4 zł

14 kwi 2015 Autor: Marcin Rogalski

Handel na rynku walutowym we wtorek przebiega spokojnie. Tuż przed jutrzejszą decyzją Rady Polityki Pieniężnej złoty po raz kolejny testował poziom 4 zł za euro, na kilka minut znalazł się już nawet poniżej tego poziomu.

Od początku tego roku europejska waluta w odniesieniu do polskiego złotego straciła na wartości prawie 40 groszy. W perspektywie kilku tygodni ryzyko korekty wyceny złotego jest bardzo realne. W ocenie analityków zasięg ewentualnej korekty wynosi od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu groszy.

Już jutro zakończy się dwudniowe posiedzenie RPP. Wszystko wskazuje na to, że nie należy spodziewać się zmian poziomu stóp procentowych w Polsce. Minął zaledwie miesiąc od kiedy to Rada zdecydowała się obniżyć stopy o 50 punktów bazowych, a w komentarzu do decyzji prezes NBP – Marek Belka podkreślił, że tym ruchem NBP kończy bieżący cykl obniżek stóp w Polsce.

Kalendarium makroekonomiczne w dniu dzisiejszym zawiera m. in. dane o inflacji konsumenckiej CPI w Wielkiej Brytanii. Odczyt okazał się zbieżny z oczekiwaniami rynku i wyniósł 0,2% w ujęciu miesięcznym oraz 0,0% rok do roku. Funt szterling traci na wartości, ponieważ spadek cen jest sygnałem dla Banku Anglii, żeby nie śpieszyć się z podnoszeniem stóp procentowych. Wiele wskazuje na to, że kluczowym momentem dla wyceny GBP będą dopiero majowe wybory parlamentarne.

O 14:30 poznaliśmy wyniki sprzedaży detalicznej w USA. Sprzedaż bez samochodów w marcu wyniosła 0,4% m/m (oczekiwano: 0,6% m/m, poprzednio: -0,1% m/m). Sprzedaż detaliczna również okazała się gorsza od oczekiwań (1%) i wyniosła 0,9%. W reakcji na te dane dolar amerykański stracił na wartości, główna para walutowa osiągnęła poziom 1,063.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Higher for longer?
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Dolar słabnie, nawet do jena!
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Inflacja na tapet cz.2
Dawid Górny