pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Europejski przemysł ma się dobrze. Morawiecki forsuje zmiany dla biznesu.

Europejski przemysł ma się dobrze. Morawiecki forsuje zmiany dla biznesu.

24 paź 2016 Autor: Krzysztof Adamczak

Przed nami ciekawy tydzień, PMI w górę, pakiet “100 zmian” bez zmian.

Będzie się działo.

    Zapowiada się ciekawy tydzień na rynkach, podczas którego nie powinno brakować zmienności. Najważniejszym wydarzeniem powinien być piątkowy odczyt dotyczący PKB w Stanach. Grudniowa podwyżka stóp procentowych wydaję się przesądzona i zdyskontowana, ale scenariusz na następny rok może w piątek ulec zmianie. Dzień wcześniej wstępny wzrost PKB opublikują Brytyjczycy. Funt znajduje się przy ekstremach, więc może być bardzo wrażliwy na czwartkowy odczyt. W Polsce we wtorek poznamy stopę bezrobocia.

W Europie rośnie optymizm.

    Główną dzisiejszą figurą jest odczyt indeksu PMI. W centrum uwagi są zwłaszcza dane dotyczące przemysłu. Wynik na poziomie 53,3 pkt znacznie przekroczył oczekiwania analityków. Warto dodać, że jest to najwyższy rezultat od 30 miesięcy. Strefę euro przede wszystkim ciągną dwie największe jej gospodarki. Do faktu, że Niemcy radzą sobie całkiem dobrze, wszyscy już zdążyli przywyknąć. Pewnym novum jest dobry wynik francuskiego przemysłu, który w końcu przebił granicę 50 pkt. Dobre dane pomagają europejskiej walucie, która przestała tracić względem dolara, a nawet nieznacznie się wobec niego umocniła.

Zakończenie uzgodnień międzyresortowych.

    Premier Morawiecki potwierdził swoją silną pozycję w rządzie. Jego projekt dotyczący zmian otoczenia prawnego dla przedsiębiorców wzbudzał liczne zastrzeżenia u innych ministrów oraz urzędników. Pomimo to udało się domknąć negocjacje w miarę sprawnie i co ważne bez istotnych modyfikacji. Pakiet “100 dobrych zmian dla firm” jest częścią słynnego już Planu Morawieckiego, który ma rozruszać rodzimą gospodarkę. Warte zauważenia jest, że najwięcej obiekcji składało ministerstwo finansów jeszcze za czasów Pawła Szałamachy. Zmiana warty w tym resorcie doprowadziła do rychłego “uzgodnienia stanowisk”. Wygląda na to, że minister finansów Mateusz Morawiecki nie ma problemu z dogadaniem się z ministrem rozwoju Matuszem Morawieckim.

    Złoty pozostaje dziś stabilny, lekko umacniając się względem dolara. Amerykańska waluta tanieje dziś o grosz i obecnie kosztuje 3,96 zł. Funt, euro oraz frank oscylują koło piątkowego zamknięcia.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Jen na deskach
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Złoty podąża za dolarem
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Bank Japonii może zostać zmuszony do działania
Krzysztof Pawlak