pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Euro najtańsze od czterech lat

Euro najtańsze od czterech lat

08 kwi 2015 Autor: Krzysztof Furmańczak

Złotówka dzisiaj jest w świetnej formie. Od wczoraj rodzima waluta wyraźnie się umacnia, podobna sytuacja dotyczy pozostałych walut z rynków wschodzących. Na euro mamy trend spadkowy w zasadzie od 26 grudnia 2014r. Wówczas europejska waluta odnotowała 2,5 letni szczyt na poziomie 4,3984 pln. Od tego momentu kurs sukcesywnie spadał, a w ostatnich dniach podaż zdecydowanie zyskała na sile. Jeśli ten kierunek zostanie utrzymany, możemy zobaczyć test poziomu 4,00 pln jeszcze w tym tygodniu. Obecnie kurs wynosi 4,014 pln.

Możliwe, że na pozostałych walutach również zaobserwujemy w najbliższych dniach kilkutygodniowe minima. Frank już w tej chwili  jest najtańszy od niemal miesiąca i kosztuje 3,84 pln. Za funta płacimy 5,52 pln. Natomiast dolar po wczorajszych i dzisiejszych spadkach kosztuje 3,70 pln.

Dolar w relacji do euro jest nadal pozostaje stosunkowo mocny.  Główna para ‘’odbiła’’ się w poniedziałek od szczytu z 26 marca na poziomie 1,1035 usd. Dziś w nocy lokalny dołek został ustanowiony na poziomie 1,080 usd. Od rana EURUSD wymazała część tego ruchu i obecnie kurs oscyluje wokół 1,0846 usd. Warto tu wspomnieć, iż do jutra Grecja musi zapłacić kolejną ratę kredytu do MFW. Wydaje się jednak, że póki co rynek na doniesienia z Grecji reaguje stosunkowo spokojnie.

W kalendarzu danych makro wydarzeniem dnia będą dziś tzw. ‘’minutki’’ czyli publikacja  protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC. Dane ukażą się o godz. 20:00 W zapisach wypowiedzi inwestorzy będą doszukiwać się informacji, które mogłyby wskazać ewentualny termin podwyżek stóp procentowych. W chwili obecnej rozważane są dwa scenariusze tego terminu, albo w czerwcu albo we wrześniu.

Ponadto mamy dziś wystąpienie dwóch członków FOMC, o godz 14:00 przemawia Powell a o 15:30 Dudley. Jutro o godz. 13:00 poznamy decyzję w sprawie stóp procentowych dla Wielkiej Brytanii, po za tym brak ważniejszych danych ekonomicznych.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Niebieski ekran śmierci
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

EBC czeka na wrzesień
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Huk tłuczonej giełdy
Krzysztof Adamczak