Euro najtańsze od czterech lat

08 kw. 2015 Autor: Krzysztof Furmańczak

Złotówka dzisiaj jest w świetnej formie. Od wczoraj rodzima waluta wyraźnie się umacnia, podobna sytuacja dotyczy pozostałych walut z rynków wschodzących. Na euro mamy trend spadkowy w zasadzie od 26 grudnia 2014r. Wówczas europejska waluta odnotowała 2,5 letni szczyt na poziomie 4,3984 pln. Od tego momentu kurs sukcesywnie spadał, a w ostatnich dniach podaż zdecydowanie zyskała na sile. Jeśli ten kierunek zostanie utrzymany, możemy zobaczyć test poziomu 4,00 pln jeszcze w tym tygodniu. Obecnie kurs wynosi 4,014 pln.

Możliwe, że na pozostałych walutach również zaobserwujemy w najbliższych dniach kilkutygodniowe minima. Frank już w tej chwili  jest najtańszy od niemal miesiąca i kosztuje 3,84 pln. Za funta płacimy 5,52 pln. Natomiast dolar po wczorajszych i dzisiejszych spadkach kosztuje 3,70 pln.

Dolar w relacji do euro jest nadal pozostaje stosunkowo mocny.  Główna para ‘’odbiła’’ się w poniedziałek od szczytu z 26 marca na poziomie 1,1035 usd. Dziś w nocy lokalny dołek został ustanowiony na poziomie 1,080 usd. Od rana EURUSD wymazała część tego ruchu i obecnie kurs oscyluje wokół 1,0846 usd. Warto tu wspomnieć, iż do jutra Grecja musi zapłacić kolejną ratę kredytu do MFW. Wydaje się jednak, że póki co rynek na doniesienia z Grecji reaguje stosunkowo spokojnie.

W kalendarzu danych makro wydarzeniem dnia będą dziś tzw. ‘’minutki’’ czyli publikacja  protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC. Dane ukażą się o godz. 20:00 W zapisach wypowiedzi inwestorzy będą doszukiwać się informacji, które mogłyby wskazać ewentualny termin podwyżek stóp procentowych. W chwili obecnej rozważane są dwa scenariusze tego terminu, albo w czerwcu albo we wrześniu.

Ponadto mamy dziś wystąpienie dwóch członków FOMC, o godz 14:00 przemawia Powell a o 15:30 Dudley. Jutro o godz. 13:00 poznamy decyzję w sprawie stóp procentowych dla Wielkiej Brytanii, po za tym brak ważniejszych danych ekonomicznych.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Bail-out wisi nad rynkiem

03 paź 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Inflacyjny szczyt coraz wyżej

30 wrz 2022

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Powrót “oznak życia” na GBP

29 wrz 2022

Krzysztof Pawlak