Euro najmocniejsze w relacji do dolara w 2020 roku.

22 lip 2020 Autor: Krzysztof Pawlak

Brak nowych pozytywnych informacji na rynkach wstrzymuje nieco rajd ryzyka i widzimy realizację zysków. EUR/USD najwyżej w tym roku tuż pod granicą 1,16. Kolejne informacje na temat nowych szczepionek na Covid-19. Dość ubogi środowy kalendarz makro, kilka mniej ważnych danych z USA. Czekamy na doniesienia o nowym amerykańskim pakiecie fiskalnym.

Sielanka w najlepsze

W ostatnich dniach rynki dostały lawinę pozytywnych informacji. Zaczynając od kolejnych firm ogłaszających postępy w pracach nad szczepionką na koronawirusa, która miałaby fundamentalne znaczenie dla całkowitego odmrożenia gospodarek. A kończąc na sukcesie szczytu UE, który zaakceptował fundusz ratunkowy dla europejskich krajów i uchwalił budżet na kolejne 7 lat. Do tego wszystkiego rynki są pełne optymizmu wskutek prac nad nowym pakietem fiskalnym w USA.

Wątpliwości

Wszystko więc działało na plus i przyniosło spore zwyżki na giełdach i zdecydowany risk on na rynkach. Dzisiaj jednak jakby wiara inwestorów w to wszystko zamarła i obserwujemy mocne hamowanie optymistycznych nastrojów. Dlaczego? Trudno jednoznacznie wyrokować, ale może dotarło do inwestorów, że prace nad szczepionką to kwestia kilku, a może nawet kilkunastu miesięcy. Do tego wszystkiego program pomocowy z UE jest, ale pojawiają się spore wątpliwości, skąd Unia weźmie środki na jego finansowanie. Również nowy pakiet fiskalny z USA zapowiada się jako walka dwóch frakcji, a więc Republikanów i Demokratów. Szczególnie, że powoli wchodzimy w czas kampanii wyborczej, więc partii Joe Bidena będzie zależeć na komplikowaniu tej sprawy, by pokazać nieudolność obecnej administracji Białego Domu i dzięki temu zyskać dodatkowe głosy Amerykanów.

Trzeba być ostrożnym

Taki impas w tym ostatnim rajdzie ryzyka jest związany z brakiem nowego paliwa do wzrostów. Wszystkie argumenty za optymizmem zostały już zdyskontowane i potrzebny jest nowy temat. Jeśli takowy się nie pojawi, to inwestorzy mogą większą uwagę znów przykładać do rosnącej liczby zakażeń, którą powoli obserwujemy ponownie także w Europie. Strach przed nową falą pandemii na jesieni może wywołać odwrót od ryzyka. Nie można też zapominać o kwestii relacji USA i Chin, która nieco przycichła, ale nadal jest napięta.

Najwyżej w tym roku

Spory wzrost po ogłoszeniu sukcesu na szczycie UE w Brukseli ma za sobą EUR/USD. Kurs przebił opór tuż pod granicą 1,15 i poszybował wyżej zatrzymując się na kolejnym „hamulcu” a więc 1,1580. Czysto technicznie więc kurs reaguje cofnięciem, spadając jednak nieznacznie. Może to sugerować dalszy atak na te poziomy w najbliższych godzinach. Tuż za wzrostami głównej pary walutowej obserwujemy aprecjację polskiego złotego. Kurs EUR/PLN zatrzymał się przy granicy 4,43 i może się okazać, że póki co potencjał spadkowy się skończył. Wiele będzie zależeć od zachowania EUR/USD. Jeśli wspomniany opór zostanie złamany, to i krajowa waluta ma szansę kontynuować umocnienie.

Ubogo w kalendarzu

Dzisiaj niewiele ważnych danych makro. Warto zwrócić uwagę na kilka mniej istotnych, ale jednak pokazujących kondycję gospodarki, szczególnie tej w USA, która najmocniej zmaga się z pandemią. Mowa o rynku nieruchomości i danych o sprzedaży domów. O 16.30 poznamy też odczyt o zapasach ropy naftowej.

 

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Złoty na hamulcu

01 gru 2022

Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

To jeszcze nie koniec

30 lis 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Sztuka słuchania

29 lis 2022

Krzysztof Adamczak