pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Euro mocno traci po konferencji EBC

Euro mocno traci po konferencji EBC

22 paź 2015 Autor: Marcin Rogalski

Fala osłabienia polskiego złotego przybrała w dniu wczorajszym na sile. Na wszystkich głównych parach walutowych powiązanych z polskim złotym widzieliśmy wczoraj mocne wzrosty, do poziomów nie widzianych od kilku tygodni. Głównym powodem, dla którego przecena naszej rodzimej waluty jest tak dynamiczna, jest zbliżający się termin wyborów parlamentarnych. Nie małe znaczenie odgrywa również posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego.

Euro osiągnęło poziom 4,29 zł, frank szwajcarski po południu był kwotowany na poziomie 3,95 zł. I o ile na tych parach walutowych obserwujemy dzisiaj korektę wczorajszego ruchu, to w przypadku USD oraz GBP sytuacja wygląda inaczej. Dolar amerykański w dniu dzisiejszym kontynuuje wczorajszy ruch, około godziny 15:00 – USD/PLN wyceniany jest na poziomie 3,82 zł. Podobnie sytuacja wygląda na brytyjskim funcie, który osiągnął poziom 5,89 zł.

O godzinie 14:30 rozpoczęła się konferencja prasowa po posiedzenie EBC. Prezes Mario Draghi niestety nie wpłynął na umocnienie europejskiej waluty w oczach inwestorów. Kurs eurodolara zanurkował, z poziomu 1,13 w ciągu kilkudziesięciu minut spadł na 1,1180. Naturalnie, odbija się to negatywnie na wycenie polskiej waluty. USD/PLN wszedł na poziomy widziane na początku sierpnia br.

Kalendarium makroekonomiczne na dzisiejszy dzień zawiera kilka istotnych publikacji. O 14:30 poznaliśmy liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA. Publikacja okazała się delikatnie lepsza od oczekiwań – 259 tys. (wobec oczekiwań na poziomie 265 tys.). O 16:00 nastąpi prezentacja danych o liczbie sprzedanych domów na rynku wtórnym w Stanach Zjednoczonych oraz publikacja wskaźnika Conference Board za wrzesień.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Mocny początek złotego
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

USD nie odpuszcza, ale PLN się broni
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

SNB obniża, CHF traci
Adam Fuchs