pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Epidemia jednak znów straszy

Epidemia jednak znów straszy

23 sty 2020

EBC w centrum uwagi

Zgodnie z przewidywaniami wydarzeniem dnia było posiedzenie EBC. Wspomniany Bank Centralny nie zmienił głównych parametrów polityki monetarnej ale było to zgodne z oczekiwaniami analityków. Wszyscy oczekiwali na konferencję prasową szefowej EBC choć nie spodziewano się przełomowych słów to jednak liczono na większą zmienność choćby na euro. 

Lagard bez fajerwerków

I trzeba przyznać, że większe wahania na EUR/USD się pojawiły. Finalnie główna para walutowa świata spadła około 50 pipsów. Początkowo nawet obserwowano wzrosty wskutek słów o oznakach odbicia inflacji. Później jednak Lagard jasno stwierdziła, że presja inflacyjna jest na tyle mała, że nadal luźna polityka jest wskazana. Oczywiście nie zabrakło słów o możliwym wykorzystaniu narzędzi EBC by dostosować poziom inflacji do zakładanego celu. 

Część analityków liczyła na większy optymizm szefowej EBC w sprawie gospodarki. A skoro takie słowa się nie pojawiły to był dodatkowy argument za wyprzedażą euro. Nie poznaliśmy też nowej strategii EBC. 

A miała być niegroźna

Niezłe zamieszanie na rynkach powoduje temat epidemii w Chinach. Najpierw była panika potem uspokojenie i dziś znów mamy nerwowość. Wydawało się, że Państwo Środka ma sytuację pod kontrolą o ile takową możemy nazwać zamknięcie 11 milionowego miasta i objąć go kwarantanną. Dzisiaj jednak napływają informacje o kolejnych przypadkach epidemii w innych krajach. Do tego Chiny ogłosiły zamknięcie kolejnego miasta. Wydaje się więc, że sytuacja jest o wiele bardziej poważna. Pytanie jak to wpłynie na gospodarkę światową jest na ten moment zbyt wczesne. Obserwujemy więc spadki na giełdach a w siłę rosną znów waluty uznawane za bezpieczne. 

SNB celowo osłabia walutę czy to jakaś nowość?

Skoro mowa o walutach bezpiecznych to ciekawostki napłynęły Z SNB i możliwych interwencjach walutowych. Dzisiaj prezes Jordan stwierdził, że nie zawaha się obniżyć stóp procentowych by osłabić kurs franka. Teoretycznie nic nowego ale trzeba pamiętać, że USA oskarżyło Szwajcarię o celowe osłabianie kursu swojej waluty i trafiła na listę manipulatorów niejako w miejsce juana. Jak twierdzą Amerykanie frank szwajcarski powinien być dużo droższy. Oczywiście nie jestem to dobra informacja dla kredytobiorców frankowych.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Dwa bieguny inflacji
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

EUR/USD znów zatrzymany przy 1,08 USD
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Wzrok skierowany dzisiaj za ocean
Krzysztof Pawlak