Epidemia jednak znów straszy

23 sty 2020 Autor: Krzysztof Pawlak

EBC w centrum uwagi

Zgodnie z przewidywaniami wydarzeniem dnia było posiedzenie EBC. Wspomniany Bank Centralny nie zmienił głównych parametrów polityki monetarnej ale było to zgodne z oczekiwaniami analityków. Wszyscy oczekiwali na konferencję prasową szefowej EBC choć nie spodziewano się przełomowych słów to jednak liczono na większą zmienność choćby na euro.

Lagard bez fajerwerków

I trzeba przyznać, że większe wahania na EUR/USD się pojawiły. Finalnie główna para walutowa świata spadła około 50 pipsów. Początkowo nawet obserwowano wzrosty wskutek słów o oznakach odbicia inflacji. Później jednak Lagard jasno stwierdziła, że presja inflacyjna jest na tyle mała, że nadal luźna polityka jest wskazana. Oczywiście nie zabrakło słów o możliwym wykorzystaniu narzędzi EBC by dostosować poziom inflacji do zakładanego celu.

Część analityków liczyła na większy optymizm szefowej EBC w sprawie gospodarki. A skoro takie słowa się nie pojawiły to był dodatkowy argument za wyprzedażą euro. Nie poznaliśmy też nowej strategii EBC.

A miała być niegroźna

Niezłe zamieszanie na rynkach powoduje temat epidemii w Chinach. Najpierw była panika potem uspokojenie i dziś znów mamy nerwowość. Wydawało się, że Państwo Środka ma sytuację pod kontrolą o ile takową możemy nazwać zamknięcie 11 milionowego miasta i objąć go kwarantanną. Dzisiaj jednak napływają informacje o kolejnych przypadkach epidemii w innych krajach. Do tego Chiny ogłosiły zamknięcie kolejnego miasta. Wydaje się więc, że sytuacja jest o wiele bardziej poważna. Pytanie jak to wpłynie na gospodarkę światową jest na ten moment zbyt wczesne. Obserwujemy więc spadki na giełdach a w siłę rosną znów waluty uznawane za bezpieczne.

SNB celowo osłabia walutę czy to jakaś nowość?

Skoro mowa o walutach bezpiecznych to ciekawostki napłynęły Z SNB i możliwych interwencjach walutowych. Dzisiaj prezes Jordan stwierdził, że nie zawaha się obniżyć stóp procentowych by osłabić kurs franka. Teoretycznie nic nowego ale trzeba pamiętać, że USA oskarżyło Szwajcarię o celowe osłabianie kursu swojej waluty i trafiła na listę manipulatorów niejako w miejsce juana. Jak twierdzą Amerykanie frank szwajcarski powinien być dużo droższy. Oczywiście nie jestem to dobra informacja dla kredytobiorców frankowych.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Bail-out wisi nad rynkiem

03 paź 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Inflacyjny szczyt coraz wyżej

30 wrz 2022

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Powrót “oznak życia” na GBP

29 wrz 2022

Krzysztof Pawlak