Emocje jeszcze nie opadły

27 cze 2016 Autor: Krzysztof Furmańczak dealer walutowy w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

Po decyzji o Brexicie nerwowość na rynku nadal jest widoczna. Pod koniec tygodnia rating S&P dla Polski.

Po piątkowym szoku rynki z trudem wracają do normalności. Europejskie indeksy kontynuują spadki choć ich skala jest znacznie mniejsza niż w piątek. Pod silną presja pozostają spółki sektora bankowego. Szkocki Royal Bank of Scotland traci dziś 15%, a Barclays 12 %.

W trakcie trwania weekendu doszło do pilnego spotkania ministrów spraw zagranicznych sześciu krajów Unii (państw założycielskich). Szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier poinformował, że: “negocjacje w sprawie opuszczenia Wielkiej Brytanii z UE powinny zacząć się jak najszybciej”.

Jak długo może trwać proces wychodzenia z Unii przez mieszkańców Wysp Brytyjskich? Według Ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego będzie to długotrwały proces, który może potrwać od 2-15 lat. Z pewnością w tym czasie będziemy mieli do czynienia  z dużą zmiennością i nerwowością na rynkach.

Już teraz widać, że takie bezpieczne aktywa jak złoto, dolar czy frank szwajcarski znalazły się w centrum zainteresowań inwestorów. Złoto zyskuje dziś ponad 1%. Dolar kosztuje blisko 4 grosze drożej niż w piątek, jego kurs wynosi 4,0489 pln. Za franka zapłacimy 4,1465 pln. Funt spada dziś 2,3%, jego notowania wynoszą 5,35 pln. Euro wynosi podobnie jak na piątkowym zamknięciu 4,4572 pln.

Dziś w kalendarzu makro brak ważnych wydarzeń. Jutro o 14:30 poznamy PKP z USA, a o godz 16:00 zostanie opublikowany wskaźnik zaufania konsumentów wg Conference Board.

Wydarzeniem tygodnia dla naszej gospodarki będzie rating S&P dla Polski, który powinien zostać podany w piątek. Scenariusz bazowy przewiduje brak zmiany ratingu. Dla przypomnienia ostatnią decyzję S&P poznaliśmy w styczniu, kiedy to agencja obniżył rating o jeden stopień z A- do BBB+. Skutkowało to silnym osłabieniem się złotówki, która jednak po kilku tygodniach zdołała odrobić straty.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

PLN w świątecznym marazmie

09 gru 2022

Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Bez zmian po raz trzeci!

08 gru 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Czy RPP podtrzyma etap pauzy?

07 gru 2022

Dawid Górny