pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Ekonomiczny Nobel. Druga debata prezydencka w USA.

Ekonomiczny Nobel. Druga debata prezydencka w USA.

10 paź 2016 Autor: Krzysztof Adamczak

Teoria kontraktów doczekała się Nobla. Debata w cieniu skandalu.

Nobel po latach.

    Brytyjczyk Oliver Hart oraz Fin Bengt Holmström zostali dziś uhonorowani przez Bank Szwecji nagrodą Nobla z dziedziny ekonomii. Obaj panowie od kilkudziesięciu lat prowadzili badania dotyczące teorii kontraktów. W swoich pracach starają się odpowiedzieć na pytania, dotyczące jak rodzaj kontraktu wpływa na funkcjonowanie jednostki, przedsiębiorstwa oraz całej gospodarki. Ekonomiści stworzyli nowe narzędzia teoretyczne pozwalające lepiej zrozumieć rolę kontraktu oraz teoretyczne pułapki z nim związane.

Clinton zwiększa przewagę.

W niedzielę odbyła się druga debata kandydatów na prezydenta w USA. Sondaże oraz reakcja rynków finansowych znów wskazują na zwycięstwo byłej sekretarz stanu. Tak naprawdę jednak ciężko wyrokować, kto lepiej wypadł w czasie samej debaty. Odbyła się ona dzień po ujawnieniu taśmy kompromitującej Donalda Trumpa. Temat wulgarnych wypowiedzi republikanina zdominował media za oceanem, zostawiając pozostałe kwestie w cieniu. Do wyborów pozostał równo miesiąc i coraz trudniej wierzyć w ostateczny triumf kontrowersyjnego miliardera.

Na rynkach cisza.

    Względny spokój na rynku walutowym jest tłumaczony w dwojaki sposób. Po pierwsze, zwycięstwo Clinton staje się powoli bazowym scenariuszem, więc do zwiększenia zmienności na rynku potrzebny jest jakiś pozytywny impuls ze strony Donalda Trumpa. Z drugiej strony okres po odczycie dotyczącym amerykańskiego rynku pracy tradycyjnie należy do tych spokojnych. Zwłaszcza że dzisiaj w USA obchodzone jest święto Columbus Day. Także złoty pozostaje dziś stabilny. Euro oraz funt kosztują mniej więcej tyle samo co na koniec poprzedniego tygodnia. Nieznacznie droższy jest za to dolar.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Odbicie na EUR/USD zatrzymane
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Niepewność nadal pozostaje
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Wspólna waluta pod presją
Krzysztof Pawlak