pl
Strona główna > Komentarze walutowe > EBC zmienia kierunek

EBC zmienia kierunek

09 cze 2022 Autor: Adam Fuchs

Zgodnie z oczekiwaniami Europejski Bank Centralny (jeszcze) nieśmiało wkracza na ścieżkę nowego cyklu monetarnego. Pierwsza podwyżka stóp ma nastąpić już za miesiąc, a władza monetarna zapowiada użycie wszelkich znanych, a może nawet i nowych narzędzi w celu zduszenia inflacji. Efekt posiedzenia na pozycję EUR wydaje się odwrotny od zamierzonego, dlatego możliwe, że trzeba będzie wsłuchać się dokładniej w słowa prezeski EBC, które padły na konferencji prasowej.

Przemiana w jastrzębia

Europejski Bank Centralny daje dziś rynkom dokładnie to, czego można było się spodziewać. Stopy tradycyjnie pozostały jeszcze bez zmian, ale w komunikacie nie pozostawiono żadnych wątpliwości. Na lipcowym posiedzeniu Rada Prezesów podniesie kluczowe stopy o 25 pb. Następne decyzyjne spotkanie we wrześniu również skończy się podwyżką kosztu pieniądza, ale tutaj pozostawiono elastyczność co do skali ruchu. Ma być ona zależna od średniookresowych perspektyw inflacji, co inwestorzy mogą zinterpretować jako rosnące prawdopodobieństwo drugiej podwyżki w wysokości 50 pb. 1 lipca zakończy się program skupu aktywów (APP), co może wreszcie otworzyć w nadchodzących miesiącach drogę do redukcji bilansu EBC. Decydenci z Frankfurtu (chociaż akurat to posiedzenie wyjątkowo odbyło się w Amsterdamie) wsiadają do pociągu, który prawie odjechał im już z peronu. W nadchodzących kwartałach okaże się, czy na pewno mają ważny bilet. Rekordowa inflacja w strefie euro, która sięgnęła 8,1% (w Estonii przekracza 20%) nie pozostawia złudzeń i wyboru. Nawet jeśli wiele czynników rozpalających dynamikę cen jest poza zasięgiem wpływu banku centralnego, to nie może on stać bezczynnie w obliczu tak dużego zagrożenia dla eurozony. Najnowsze projekcje ekonomistów EBC wskazują, że w okolice celu inflacyjnego (2%) najszybciej uda się wrócić w 2024 roku. Oby nie było to jedynie życzenie. Pierwsza reakcja rynków po decyzji nie była drastyczna, co potwierdzałoby tezę, że inwestorzy w dużej mierze już zdyskontowali przemianę Rady w jastrzębie.

Dane bez wpływu na USD

Zza oceanu nadszedł czwartkowy raport z rynku pracy. W ciągu tygodnia w USA przybyło 229 tysięcy nowych bezrobotnych. Uprawnionych do pobierania zasiłku jest wciąż ponad 1,3 mln Amerykanów. Dzisiejsze odczyty były delikatnie gorsze od oczekiwań, ale musiałoby się chyba wydarzyć jakieś trzęsienie ziemi na tamtejszym rynku pracy, aby taka informacja mogła przeważyć dzisiejsze posiedzenie EBC. Amerykanie nie lubią jednak nie mieć wpływu na rzeczywistość, dlatego warto będzie zwrócić uwagę już jutro na inflacyjne dane z pierwszej gospodarki świata. W czwartek Wall Street otwiera się na minusie, a oprocentowanie 10-letnich obligacji sięga 3,06%, zbliżając się do majowych i zarazem kilkuletnich szczytów.

EUR i PLN zaczynają krwawić

Złoty radził dziś sobie naprawdę dobrze, ale odkąd na scenę w Amsterdamie wyszła prezeska Chrisitne Lagarde, to zaczął się gorszy czas zarówno dla EUR, jak i dla PLN. Trudno na razie określić, które słowa szefowej EBC mogły tak mocno wpłynąć na rynek walutowy, ale gwałtowność zmian kursowych może wskazywać, że szybko napotkają one kontrę. Po godz. 15 ruch na forex zdecydowanie przyspieszył. W trakcie pisania tych słów kurs EUR/USD próbuje przebić od góry równe 1,07 $, kurs euro wybił się ponad 4,60 zł, kurs dolara pokonał 4,30 zł, kurs franka wzniósł się powyżej 4,41 zł, a kurs funta podchodzi pod 5,40 zł.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Higher for longer?
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Dolar słabnie, nawet do jena!
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Inflacja na tapet cz.2
Dawid Górny