pl
Strona główna > Komentarze walutowe > EBC podnosi stopy o 25pb!

EBC podnosi stopy o 25pb!

14 wrz 2023 Autor: Adam Fuchs

Zaskoczyć potrafi nie tylko nasza RPP, chociaż kierunek ruchu jest w tym przypadku przeciwny. EBC podniosło stopy procentowe o 25 pb, tym samym główna wynosi obecnie 4,50%. Decyzja jest niespodzianką, ponieważ rynek spodziewał się utrzymania kosztu pieniądza na niezmienionym poziomie. Pierwsza reakcja inwestorów to osłabienie euro, co wydaje się przeczyć rynkowej logice.

Bankierzy nie pozwalają na nudę

Najwyraźniej bankierzy centralni wrócili z urlopów z nowym zapałem do pracy. Nasza Rada tydzień temu zszokowała wszystkich i ścięła stopy o 75 pb, pogrążając tym samym złotego. Dziś niespodzianka napłynęła z Frankfurtu, gdzie decydenci podnieśli koszt pieniądza o 25 pb. Inwestorzy spodziewali się pozostawienia stóp w miejscu, dlatego podwyżka głównej stopy do 4,5% staje się doskonałą okazją do rynkowej rozgrywki. Przynajmniej w teorii podwyżka stóp powinna wspierać daną walutę, ponieważ w uproszczeniu daje szansę na lepszy zwrot z inwestycji. Jednak FX bezpośrednio po ogłoszeniu decyzji skierował się ku dolarowi. Na pierwszy rzut oka może to dziwić, ale ostatnie miesiące przyzwyczajają, że bezpośrednia reakcja po ważnych danych bywa przeciwstawna.

Niestety dla wspólnej waluty pakiet danych z USA pogłębia ruch spadkowy na EUR/USD. Rynek pracy pozostaje silny, a wszystkie dotyczące go odczyty były lepsze od prognoz. Oczekiwania przekroczyła także sprzedaż detaliczna, która w ujęciu miesięcznym w sierpniu wzrosła o 0,6% (piąty pozytywny wynik z rzędu). Wreszcie inflacja producencka, która po kilkunastu miesiącach trendu spadkowego powróciła do wzrostów. PPI w ujęciu rocznym poszło w górę o 1,6% (poprzednio 0,8%, a prognoza 1,2%). Czy kolejne odczyty zmuszą także Amerykanów do podwyżki stóp? Przekonamy się już w następną środę.

Przed godz. 15 kurs EUR/USD zniżkuje do 1,067 $, kurs USD/PLN wraca powyżej 4,33 zł, kurs EUR/PLN utrzymuje się przy 4,62 zł.

Inflacyjna Europa

Chociaż oczy inwestorów skierowane są dziś na Frankfurt, to w kalendarzu makro także znajdziemy ciekawe publikacje. Najnowsze odczyty dynamiki cen z Europy uzupełniają nam aktualny obraz dezinflacyjny. Szwedzkie CPI w ujęciu rocznym spadło z 9,3% w lipcu do 7,5% w sierpniu, a rezultat był lepszy od prognoz. Chociaż taka informacja mogłaby sugerować brak kolejnych podwyżek stóp przez Riksbank, to korona szwedzka zyskuje w trakcie czwartkowej sesji. Jednak w wypadku tej waluty każde aktualne umocnienie jest jedynie drobną korektą w długotrwałej deprecjacji. Zarówno EUR/SEK, jak i USD/SEK tak naprawdę cały czas szukają historycznych szczytów. Oczywiście od tygodnia korona zyskuje też do złotego, a kurs SEK/PLN utrzymuje się blisko 0,39 zł.

Szwajcarzy pokazali za to inflację producencką, czy może raczej deflację, ponieważ ceny producentów spadły w ujęciu rocznym o 0,8%. To już czwarty spadkowy miesiąc z rzędu dla PPI, ale co bardziej istotne, rezultaty deflacyjne są bardzo stabilne i bliskie zeru. Natomiast inflacja konsumencka u Helwetów wróciła do celu banku centralnego. Możliwe że mały górski kraj okaże się jedynym w Europie, który rzeczywiście przeszedł suchą stopą przez ten kryzys (przynajmniej inflacyjny, upadki banków pomijamy). Reakcja franka szwajcarskiego na dane była praktycznie żadna, EUR/CHF i USD/CHF w dalszym ciągu się konsolidują. Natomiast CHF/PLN wraca powyżej 4,83 zł.

Wreszcie zajrzymy na południe, aby sprawdzić jednego z członków strefy euro, który zmaga się z jedną z najwyższych inflacji w unii walutowej. Słowackie CPI spadło z 9,7% w lipcu do 8,9% w sierpniu, a rezultat był minimalnie lepszy od prognoz. To najlepszy wynik od lutego 2022 roku. Może Słowacja nie waży zbyt dużo w eurozonie, ale to kolejna cegiełka do rysowania perspektyw deflacyjnych w całym bloku.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Dwa bieguny inflacji
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

EUR/USD znów zatrzymany przy 1,08 USD
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Wzrok skierowany dzisiaj za ocean
Krzysztof Pawlak