pl
Strona główna > Komentarze walutowe > EBC obniża stopy procentowe

EBC obniża stopy procentowe

10 mar 2016 Autor: Mateusz Wielewicki

   Dane inflacyjne z Chin. Decyzja Europejskiego Banku Centralnego. Notowania złotówki.

    Na rynkach finansowych dzisiejszy dzień zapowiadał się nadzwyczaj ciekawie, głównie za sprawą wyczekiwanej decyzji EBC w sprawie stóp procentowych. Jednakże zanim zapadła decyzja, poznaliśmy odczyty inflacyjne z Chin. Inflacja konsumencka w Państwie Środka wyniosła 2,3% w ujęciu rocznym wobec oczekiwań na poziomie 1,9%. Z kolei inflacja producencka nie zaskoczyła analityków i jej dynamika wyniosła -4,9% rok do roku.

    O godzinie 8:00 otrzymaliśmy informacje odnośnie kondycji handlu zagranicznego w Niemczech. Bilans okazał się niższy od prognoz analityków. Wartość eksportu zmalała o 0,5% z miesiąca na miesiąc przy oczekiwanym 0,5% wzroście. W przeciwieństwie do eksportu zanotowano 1,2% wzrost wielkości importu w ujęciu miesięcznym przy założonym wzroście wynoszącym 0,3%. Jednakże te dane pozostawały w cieniu popołudniowych wydarzeń i nie wpłynęły na notowania euro.

    O godzinie 13:45 poznaliśmy wyczekiwaną decyzję Europejskiego Banku Centralnego. Stopa depozytowa uległa obniżeniu o 10 punktów bazowych z -0,3% do -0,4%. Taki ruch był spodziewany przez analityków. Nie oczekiwano jednak obniżenia bazowej stopy procentowej z 0,05% do 0. W komunikacie EBC można było znaleźć również informacje o powiększeniu programu QE do 80 miliardów euro miesięcznie. Nowy program ma rozpocząć się już w kwietniu. Na reakcję rynków nie trzeba było długo czekać. Euro straciło względem dolara ponad jednego centa w zaledwie kilka minut.

    Teraz oczy wszystkich inwestorów zwrócone będą na konferencję prezesa EBC, Mario Draghiego, który objaśni szczegóły swoich decyzji. Podczas jego przemówienia możemy oczekiwać dalszych ruchów na parach walutowych powiązanych z euro. Początek konferencji przewidziano na godz 14:30.

    Dodatkowo wraz z początkiem konferencji prezesa EBC, napłyną do nas informacje z amerykańskiego rynku pracy. Poznamy odczyt liczby wniosków o zasiłki dla bezrobotnych.

    W dniu dzisiejszym złotówka traci do dolara 2 grosze. Za amerykańską walutę należy zapłacić 3,92 zł. Drożeje również funt, który aktualnie kosztuje 5,59 zł. Złotówka zyskała dzisiaj 1 grosz do franka, którego cena wynosi 3,92 zł. W konsekwencji obniżenia stóp procentowych przez EBC nasza waluta odrobiła 3 grosze w stosunku do euro. Aktualna cena europejskiej waluty to 4,28 zł.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Mocny początek złotego
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

USD nie odpuszcza, ale PLN się broni
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

SNB obniża, CHF traci
Adam Fuchs