- pl
- en
- uk
- ru
EBC nawet jakby chciał wiele nie zmieni
Korekta ostatnich wzrostów na dolarze. Rynki wracają do optymistycznych nastrojów po chwilowym zawahaniu. Rynki w trybie oczekiwania na EBC. Podejście banku centralnego strefy euro kluczowe dla notowań euro. Odreagowanie na krajowej walucie, EUR/PLN spada poniżej 4,58.
Skończyła się dobra passa dolara
Przerwana wczoraj została dobra passa dolara amerykańskiego, który umacniał się od kilku dni. Jest to oczywiście związane z powrotem optymizmu na rynki. Strach na rynkach rządził raptem jeden dzień, a szybko inwestorzy zapomnieli o rosnącej liczbie zakażeń nowym wariantem koronawirusa, czy rosnącej inflacji niemal na całym świecie. Zatrzymany został ruch spadkowy na parze EUR/USD i doszło do kontry kupujących. Nadal jednak nie ma przesłanek za tym, że jest to zmiana trendu na wzrostowy, gdyż widzimy problemy z powrotem nawet ponad granicę 1,18.
Czekamy na punkt kulminacyjny dnia
Może być to konsekwencja oczekiwania na dzisiejsze posiedzenie EBC. Decyzja odnośnie stóp procentowych o godzinie 13.45, jednak tutaj zaskoczenia nie powinno być, a główne parametry polityki monetarnej powinny zostać na dotychczasowych poziomach. Większą uwagę przyciągać powinna konferencja prasowa prezes EBC o godzinie 14.30. Uwaga inwestorów skupi się na tym, jakie podejście obecnie preferuje bank centralny strefy euro, czy zmienione podejście do inflacji jest tylko początkiem dalszego luzowania monetarnego, czy jednak działaniem nieco kopiującym inne banki centralne w tym Fed, który zrobił to samo, i ignoruje w krótkim terminie wystrzał cen w gospodarce.
Raczej brak zmian scenariuszem bazowym
Wiemy, że wśród decydentów z EBC nie ma póki co konsensusu odnośnie nowego wariantu koronawirusa. Część boi się powrotu restrykcji w związku z większą liczbą zakażeń, jednak inni nie widzą takiej potrzeby, gdyż śmiertelność wariantu Delta jest na znacznie niższym poziomie. Efekt może być więc taki, że EBC po prostu poczeka i żadnych nowych instrumentów wsparcia nie wprowadzi już teraz, inna sprawa, że nie wiele możliwości ma. Wydaje się, że pierwszym możliwym miesiącem, gdy może dojść do zmian jest wrzesień, kiedy to poznamy nowe projekcje makro i nieco więcej będzie wiadomo o wprowadzonych restrykcjach, jeśli zajdzie taka konieczność. Program QE jest rozpisany, aż do marca więc tutaj też nie ma presji na zmiany. Jaki wpływ posiedzenie będzie miało na wspólną walutę? Trudno wyrokować jak inwestorzy odbiorą brak zmian ze strony EBC i utrzymanie ultra luźnej polityki monetarnej przynajmniej do marca 2022 roku. Determinantą zmian notowań euro mogą więc być pojedyncze słowa, których będą doszukiwać się analitycy.
Chwilowy przebłysk
Powrót optymizmu na rynki i wzrost apetytu na ryzyko udzielił się również złotemu. EUR/PLN po nieudanej próbie przebicia oporu na poziomie 4,60 osunął się w dół i znajduje się dzisiaj prawie 3 grosze niżej. Nie jest to więc duża zmiana, i trudno powiedzieć jednoznacznie, że to już trwała zmiana inwestorów do krajowej waluty. Narazie nie ma powodów by myśleć, że gracze rzucą się na kupowanie naszego orła, a hamulcem będzie przede wszystkim dzisiejsze posiedzenie i EBC i dalsze losy EUR/USD. Jeśli wspólna waluta ucierpi i dojdzie do spadków na głównej parze walutowej świata, to złoty może mieć problem z kontynuacją umocnienia.
Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.
Zobacz także
Kupon rabatowy dla nowych Klientów!
Wpisz swój email, a wyślemy Ci 50% kod rabatowy na
prowizję od pierwszej wymiany.
Odbierz maila!
Wysłaliśmy Ci maila z 50% kodem rabatowym na prowizję od pierwszej wymiany!
Kliknij w link w mailu i zarejestruj się aby wykorzystać zniżkę