pl

Dzień z PMI

24 lip 2019 Autor: Mateusz Wielewicki

Złoty nadal traci

    Kolejny już dzień nie jest łaskawy dla naszej waluty. W środę złotówka znów traci w stosunku do głównych walut. Cena dolara przebiła poziom 3,81 zł. Euro wyceniane jest na nieco powyżej 4,25 zł. Koszt zakupu franka szwajcarskiego to aktualnie wydatek 3,87 zł. Po ogłoszeniu  wczorajszych wyników wyborów w Wielkiej Brytanii rozwiązała się jedna z wielu niewiadomych ciążących funtowi. Co za tym idzie brytyjska waluta wyraźnie zyskała do złotówki i obecnie kosztuje 4,77 zł. 

Słabe odczyty

    Przed południem poznaliśmy odczyty indeksów PMI dla przemysłu oraz usług w głównych gospodarkach Europy oraz wynik zbiorczy dla strefy euro. Publikacje niestety zawiodły rynki. W strefie euro PMI dla przemysłu okazał się niższy od prognoz wynosząc zaledwie 46,4 pkt, co daje już powody do większego zastanowienia nad sytuacją w tym sektorze. Tym bardziej, że jest to już kolejny wynik poniżej 50 pkt. Z kolei w sektorze usług dane wypadają nieco lepiej, jednak i tu nastąpił spadek do 53,3 pkt w porównaniu z poprzednim odczytem. W obliczu takich wyników coraz głośniej mówi się, że już jutro podczas posiedzenia europejscy bankierzy centralni mogą podjąć decyzję o obniżeniu stóp procentowych. Choć wydaje się to mało prawdopodobne to z pewnością należy jutro uważnie śledzić moment ogłoszenia decyzji jak i samą konferencję Mario Draghiego. 

Tylko Stany

    W godzinach popołudniowych pozostało nam już tylko czekać na publikację zza oceanu. Poznamy wówczas odczyty dotyczące m.in. indeksów PMI dla przemysłu i usług oraz sytuacji na rynku nieruchomości. 

Nie koniec emocji

    Najważniejsze wydarzenia tego tygodnia jeszcze przed nami. Już jutro wspomniana wyżej decyzja Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych. Z kolei w piątek poznamy dynamikę PKB w Stanach Zjednoczonych, która będzie jednym z kluczowych czynników w podejmowaniu decyzji przez FOMC podczas przyszłotygodniowego posiedzenia. 


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

USD nie odpuszcza, ale PLN się broni
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

SNB obniża, CHF traci
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

USD odpuszcza, PLN kontratakuje
Adam Fuchs