Dzień z PKB i inflacją

16 maja 2017 Autor: Mateusz Wielewicki

Produkt Krajowy Brutto

Dzisiejsze przedpołudnie obfitowało w odczyty makro. Opublikowane zostały wstępne wyniki PKB w niektórych krajach europejskich, a także wynik zbiorczy dla Strefy Euro. W pierwszym kwartale PKB w Strefie Euro w ujęciu rocznym wzrosło o 1,7%. Był to wynik, którego oczekiwali analitycy. Wsparł on już i tak bardzo mocną wspólną walutę. Kurs EUR/USD w ciągu ostatnich kilku dni wystrzelił mocno w górę i dziś po raz kolejny przekroczył granicę 1,10. Europejska waluta w ostatnim czasie jest silna m.in. ze względu na pojawiające się plotki o końcu luźnej polityki EBC.

Polski PKB

Wśród dzisiejszych odczytów znalazł się również polski akcent. Główny Urząd Statystyczny przedstawił dynamikę polskiego PKB. Rok do roku zanotowany został 4% wzrost, co jest wynikiem o 10 punktów bazowych lepszym o prognoz. Można jednak powiedzieć, że ten odczyt nie wpłynął znacząco na złotówkę, która umacnia się dzisiaj do dolara i funta. Za dolara amerykańskiego zapłacimy obecnie 3,80 zł, a za funta 4,89 zł. Więcej niż wczoraj zapłacimy za euro oraz franka. Kosztują one odpowiednio 4,19 zł i 3,83 zł.

Inflacja na Wyspach

Dodatkowo poznaliśmy dzisiaj odczyty inflacji konsumenckiej i producenckiej w Wielkiej Brytanii. W ujęciu miesięcznym inflacja konsumencka wyniosła 0,5%, z kolei rok do roku 2,4%. Dynamika miesięczna inflacji producenckiej 0,5% miesiąc do miesiąca i 2,8% rok do roku. Chwilę po publikacji tych danych nastąpiło osłabienie brytyjskiej waluty.

Co po południu?

W godzinach popołudniowych czekają już nas tylko dane ze Stanów Zjednoczonych. opublikowane zostaną informacje z rynku nieruchomości, a także produkcja przemysłowa i zmiana zapasów paliw.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Bez zmian po raz trzeci!

08 gru 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Czy RPP podtrzyma etap pauzy?

07 gru 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Wzrost stóp procentowych!?

06 gru 2022

Dawid Górny