pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Dzień z PKB i inflacją

Dzień z PKB i inflacją

16 maj 2017 Autor: Mateusz Wielewicki

Produkt Krajowy Brutto

    Dzisiejsze przedpołudnie obfitowało w odczyty makro. Opublikowane zostały wstępne wyniki PKB w niektórych krajach europejskich, a także wynik zbiorczy dla Strefy Euro. W pierwszym kwartale PKB w Strefie Euro w ujęciu rocznym wzrosło o 1,7%. Był to wynik, którego oczekiwali analitycy. Wsparł on już i tak bardzo mocną wspólną walutę. Kurs EUR/USD w ciągu ostatnich kilku dni wystrzelił mocno w górę i dziś po raz kolejny przekroczył granicę 1,10. Europejska waluta w ostatnim czasie jest silna m.in. ze względu na pojawiające się plotki o końcu luźnej polityki EBC.

Polski PKB

     Wśród dzisiejszych odczytów znalazł się również polski akcent. Główny Urząd Statystyczny przedstawił dynamikę polskiego PKB. Rok do roku zanotowany został 4% wzrost, co jest wynikiem o 10 punktów bazowych lepszym o prognoz. Można jednak powiedzieć, że ten odczyt nie wpłynął znacząco na złotówkę, która umacnia się dzisiaj do dolara i funta. Za dolara amerykańskiego zapłacimy obecnie 3,80 zł, a za funta 4,89 zł. Więcej niż wczoraj zapłacimy za euro oraz franka. Kosztują one odpowiednio 4,19 zł i 3,83 zł.

Inflacja na Wyspach

    Dodatkowo poznaliśmy dzisiaj odczyty inflacji konsumenckiej i producenckiej w Wielkiej Brytanii. W ujęciu miesięcznym inflacja konsumencka wyniosła 0,5%, z kolei rok do roku 2,4%. Dynamika miesięczna inflacji producenckiej 0,5% miesiąc do miesiąca i 2,8% rok do roku. Chwilę po publikacji tych danych nastąpiło osłabienie brytyjskiej waluty.

Co po południu?

    W godzinach popołudniowych czekają już nas tylko dane ze Stanów Zjednoczonych. opublikowane zostaną informacje z rynku nieruchomości, a także produkcja przemysłowa i zmiana zapasów paliw.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Złoty kapituluje?
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Wciśnięta pauza
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Szlachetne gwiazdy
Krzysztof Adamczak