pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Dzień pełen danych o PKB

Dzień pełen danych o PKB

14 sie 2015 Autor: Marcin Rogalski

Dzisiejszy dzień na rynku mija pod znakiem publikacji danych o PKB za drugi kwartał tego roku. Od samego rana napływają kolejne dane makroekonomiczne, przed południem poznaliśmy informację o kondycji największych europejskich gospodarek, Strefy Euro, a także Polski i naszych sąsiadów. Strefa Euro w drugim kwartale urosła o 0,3%, co daje wynik 1,2% w ujęciu rocznym.

Nie da się ukryć, że wśród dzisiejszych publikacji wyróżniły się mniejsze gospodarki europejskie. Najszybciej rosną Czechy, dla których odczyt PKB okazał się znacznie lepszy od oczekiwań i wyniósł 4,4% w ujęciu rocznym oraz 0,9% kwartał do kwartału (oczekiwano odpowiednio: 3,3% i -0,2%).

Niemieckie PKB w ujęciu rocznym okazało się lepsze od oczekiwań (1,5%) i wynosi 1,6%. W ujęciu kwartalnym dane o wzroście PKB na poziomie 0,4% okazały się gorsze od oczekiwań (0,5%). Jeżeli spojrzeć na francuską gospodarkę, to w ujęciu kwartał do kwartału widać stagnację, która w ujęciu rocznym daje wynik wzrostu na poziomie 1%.

Jeżeli chodzi o polskie PKB to odczyt okazał się niższy niż oczekiwali tego analitycy. Wskaźnik niewyrównany sezonowo wyniósł 3,3%, oczekiwano 3,6%. Polski złoty traci dzisiaj na wartości. Ok. 13:30, w wycenie euro do polskiego złotego widzimy poziom 4,18 zł, frank szwajcarski 3,85 zł, dolar amerykański 3,75 zł, natomiast funt brytyjski 5,85 zł.

Reakcją na szerokim rynku jest dzisiejsze umocnienie eurodolara, który właściwie bez żadnej korekty kontynuuje marsz na północ, rozpoczęty na początku sierpnia. W ciągu tych prawie 10 sesji, główna waluta zawędrowała z poziomu 1,089 do obecnego 1,118.

W dniu dzisiejszym przed nami jeszcze dane nt. polskiej inflacji bez cen żywności i energii. Oczekiwania wynoszą 0,2% w ujęciu rocznym, a więc znajdują się na takim samym poziomie co odczyt z poprzedniego miesiąca. Od 14:30 rozpocznie się seria danych z USA. Poznamy m. in. inflację producencką, o 15:15 dane o produkcji przemysłowej i wykorzystaniu mocy produkcyjnych. O 16:00 nastąpi publikacja Indeksu Uniwersytetu Michigan, rynek oczekuje odczytu w wysokości 95 pkt.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Polska na podium!
Dawid Górny

Komentarz walutowy

EUR/USD tendencja spadkowa trwa, w tle RPP
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Korekta na „edku” stała się faktem
Krzysztof Pawlak