Yellen umacnia dolara

Wczorajsze wystąpienie prezes FED przed Komisja ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów nie zaskoczyło zbytnio inwestorów. Janet Yellen stwierdziła bowiem, że nie jest rozważane podniesienie celu inflacyjnego powyżej 2%. Powiedziała również, że redukcja sumy bilansowej powinna niedługo się rozpocząć. Z wystąpienia pani prezes wynika, że w najbliższych latach możemy spodziewać się kolejnych stopniowych podwyżek stóp procentowych. Rynki zareagowały na te słowa pozytywnie, a dolar zyskał na wartości. Na głównej parze walutowej znajdujemy się aktualnie w okolicach poziomu 1,139, gdzie jeszcze wczoraj ocieraliśmy się prawie o poziom 1,15. Dziś po godzinie 16:00 możemy spodziewać się kolejnych ruchów na dolarze. Szefowa FED tym razem będzie odpowiadała na pytania przed Komisją Bankową Senatu USA.

Odczyty inflacyjne

W Europie od początku dnia publikowane są dane dotyczące inflacji konsumenckiej oraz producenckiej. Inflacja konsumencka w Niemczech, Hiszpanii oraz we Francji nie zaskoczyła inwestorów okazując się zgodna z prognozami. W ujęciu rocznym wyniosła ona odpowiednio 1,6%, 1,5% i 0,7%. Z kolei w Szwajcarii poznaliśmy odczyt inflacji producenckiej. Ta z kolei okazała się nieznacznie gorsza od założeń.

Po południu poza wystąpieniem Yellen czeka nas jeszcze odczyt liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych oraz wyniki inflacji producenckiej w Stanach Zjednoczonych.

Co ze złotówką?

Notowania par złotówkowych wyglądają dość spokojnie. Dziś, w stosunku do głównych walut, nasza nieznacznie osłabiła się. Frank szwajcarski wyceniany jest na 3,84 zł, funt kosztuje 4,79 zł. Za euro zapłacimy aktualnie 4,23 zł, a za dolara 3,71 zł.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

RPP ma o czym myśleć

01 lip 2022

Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Parytet EUR/CHF

30 cze 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Sintra – Madryt

29 cze 2022

Krzysztof Adamczak