Dzień pod znakiem inflacji

13 paź 2017 Autor: Mateusz Wielewicki

Europa na początek

Jako pierwszy swój odczyt inflacyjny podali nasi zachodni sąsiedzi. Inflacja konsumencka w Niemczech nie zaskoczyła inwestorów wynosząc w skali roku 1,8%. nie wpłynęło to oczywiście na notowania wspólnej waluty. W Szwajcarii z kolei opublikowana została inflacja producencka, która okazała się nieznacznie wyższa od spodziewanej. Jednak te dane również nie zostały odzwierciedlone w działaniach inwestorów.

Wyniki w Polsce

Narodowy Bank Polski tuż po godzinie 14:00 opublikował wskaźniki inflacji bazowej. Każda jej składowa wpadła lepiej od poprzedniego odczytu. Inflacja bez cen żywności i energii wyniosła 1% w skali rocznej. Z kolei inflacja bez cen administrowanych 2,3% oraz bez cen najbardziej zmiennych 1,5% rok do roku.

Złotówka odrabia

Z dużym prawdopodobieństwem można już stwierdzić, że mijający tydzień był bardzo dobry dla polskiej waluty. Złoty odrobił 7 groszy w stosunku do dolara, który wyceniany jest na 3,60 zł. Tyle samo potaniał frank szwajcarski do 3,68 zł. Euro straciło ok 5 groszy i aktualnie kosztuje 4,25 zł, a funt brytyjski 4,77 zł.

Seria danych ze Stanów

Po popołudniu będziemy świadkami licznych publikacji danych ze Stanów Zjednoczonych.  Początkowo zaprezentowane zostaną wyniki sprzedaży detalicznej oraz inflacji konsumenckiej. Ponadto w późniejszych godzinach przemawiać będą szefowie FED, a także zostanie ogłoszony budżet federalny.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Bez zmian po raz trzeci!

08 gru 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Czy RPP podtrzyma etap pauzy?

07 gru 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Wzrost stóp procentowych!?

06 gru 2022

Dawid Górny