Dzień pod znakiem inflacji

13 paź 2017 Autor: Mateusz Wielewicki

Europa na początek

Jako pierwszy swój odczyt inflacyjny podali nasi zachodni sąsiedzi. Inflacja konsumencka w Niemczech nie zaskoczyła inwestorów wynosząc w skali roku 1,8%. nie wpłynęło to oczywiście na notowania wspólnej waluty. W Szwajcarii z kolei opublikowana została inflacja producencka, która okazała się nieznacznie wyższa od spodziewanej. Jednak te dane również nie zostały odzwierciedlone w działaniach inwestorów.

Wyniki w Polsce

Narodowy Bank Polski tuż po godzinie 14:00 opublikował wskaźniki inflacji bazowej. Każda jej składowa wpadła lepiej od poprzedniego odczytu. Inflacja bez cen żywności i energii wyniosła 1% w skali rocznej. Z kolei inflacja bez cen administrowanych 2,3% oraz bez cen najbardziej zmiennych 1,5% rok do roku.

Złotówka odrabia

Z dużym prawdopodobieństwem można już stwierdzić, że mijający tydzień był bardzo dobry dla polskiej waluty. Złoty odrobił 7 groszy w stosunku do dolara, który wyceniany jest na 3,60 zł. Tyle samo potaniał frank szwajcarski do 3,68 zł. Euro straciło ok 5 groszy i aktualnie kosztuje 4,25 zł, a funt brytyjski 4,77 zł.

Seria danych ze Stanów

Po popołudniu będziemy świadkami licznych publikacji danych ze Stanów Zjednoczonych.  Początkowo zaprezentowane zostaną wyniki sprzedaży detalicznej oraz inflacji konsumenckiej. Ponadto w późniejszych godzinach przemawiać będą szefowie FED, a także zostanie ogłoszony budżet federalny.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Kryzys bankowy trwa w najlepsze

20 mar 2023

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

To był prawdziwy rollercoaster

17 mar 2023

Dawid Górny

Komentarz walutowy

EBC nieugięte w walce z inflacją

16 mar 2023

Adam Fuchs