Dzieje się

10 gru 2020 Autor: Krzysztof Adamczak

Ostatni taki czwartek w tym roku. Inwestorzy mogą się czuć dziś przytłoczeni nadmiarem impulsów do gry. Potencjalnych gamechangerów jest co najmniej kilka, a doniesienia z Teksasu pokazują, że lista wcale nie jest zamknięta.

Zawsze jest jakieś ale…

Politycznie najważniejszym wydarzeniem dnia i nadchodzącego weekendu jest rozpoczynający się właśnie szczyt Unii Europejskiej. Liczba poruszanych trudnych tematów jest długa i ciężko być optymistą, wierząc, że każdy problem uda się rozwiązać. Teoretycznie najbliżej rozwiązania jest kwestia budżetu. Większość państw, w tym dwoje buntowników, jest zadowolona z wypracowanego kompromisu, a te kilka głosów sprzeciwu prawdopodobnie uda się uciszyć ustępstwami w innych sprawach. Zwiększa to ryzyko w temacie funduszu odbudowy, z którym spore problemy mają te same kraje, którym nie podoba się kompromis w sprawie praworządności. Dodatkowo okazuje się, że znacznie trudniej będzie osiągnąć porozumienie w sprawie brexitu. Rozmowa ostatniej szansy nie przyniosła przełomu w żadnej z trzech głównych kwestii. Jedyne co udało się ustalić to… termin kolejnej takiej rozmowy. Ten wypada w niedzielę, choć doświadczenie podpowiada, że ostatnie szanse są stworzeniami stadnymi i pewnie jeszcze kilka z nich pojawi się na scenie. 

EBC odkrywa karty

Oprócz politycznych przepychanek dziś poznaliśmy także decyzje Europejskiego Banku Centralnego. Zgodnie z przewidywaniami analityków stopy procentowe pozostały bez zmian – głównie dlatego, że już nie za bardzo jest co ciąć. Rynek jednak znacznie bardziej nastawiał się na zmiany w programach płynnościowych. I te faktycznie nastąpiły. Zgodnie z komunikatem nadzwyczajny program zakupów w czasie pandemii (PEPP) został zwiększony o 500 mld euro do poziomu 1 850 mld. Dodatkowo został wydłużony horyzont czasowy tego programu przynajmniej do marca 2022 roku. Były to posunięcia zgodne z oczekiwaniami analityków, dlatego rynek w miarę neutralnie przyjął to do wiadomości.

Gorąco w Stanach

Nie tylko w Europie mamy natłok impulsów na rynkach. Dolar dość mocno oberwał na wieść, że wczoraj ogłoszony kompromis w sprawie pakietu ratunkowego, wcale kompromisem nie jest i demokratom jednak mocno się nie podoba. Wszystko wskazuje na to, że szybka ratyfikacja programu to zaledwie mrzonka. A to nie jedyny problem, z którym musi zmagać się dolar. Prokurator Generalny stanu Teksas złożył wniosek o unieważnienie wyników wyborów w czterech stanach, w których wygrał Biden. Mowa o łącznie 62 głosach elektorskich, które są wystarczające, by przechylić szalę zwycięstwa. Są też i dobre wiadomości – FDA pozytywnie zaopiniowała szczepionkę Pfizera i nic nie stoi już na przeszkodzie, by rozpocząć program szczepień. Ten jeszcze w tym roku ma objąć 20 mln Amerykanów. Rynek spodziewa się, że w przyszłym tygodniu ten sam scenariusz czeka drugi medykament, tym razem firmy Moderna.

Złoty dziś kontynuuje trend umacniania się przede wszystkim względem dolara i funta. Ten pierwszy kosztuje 3,65 zł, gdy szterling spada w okolice 4,855 zł. Względnie neutralnie zachowują się kursy euro oraz franka. Wspólna waluta kosztuje 4,425 zł, a helwecka 4,115 zł.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Inflacyjny szczyt coraz wyżej

30 wrz 2022

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Powrót “oznak życia” na GBP

29 wrz 2022

Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Taka akcja, żebyś dał piątaka

28 wrz 2022

Krzysztof Adamczak