pl

Dzieje się

10 gru 2020 Autor: Krzysztof Adamczak

Ostatni taki czwartek w tym roku. Inwestorzy mogą się czuć dziś przytłoczeni nadmiarem impulsów do gry. Potencjalnych gamechangerów jest co najmniej kilka, a doniesienia z Teksasu pokazują, że lista wcale nie jest zamknięta.

Zawsze jest jakieś ale…

    Politycznie najważniejszym wydarzeniem dnia i nadchodzącego weekendu jest rozpoczynający się właśnie szczyt Unii Europejskiej. Liczba poruszanych trudnych tematów jest długa i ciężko być optymistą, wierząc, że każdy problem uda się rozwiązać. Teoretycznie najbliżej rozwiązania jest kwestia budżetu. Większość państw, w tym dwoje buntowników, jest zadowolona z wypracowanego kompromisu, a te kilka głosów sprzeciwu prawdopodobnie uda się uciszyć ustępstwami w innych sprawach. Zwiększa to ryzyko w temacie funduszu odbudowy, z którym spore problemy mają te same kraje, którym nie podoba się kompromis w sprawie praworządności. Dodatkowo okazuje się, że znacznie trudniej będzie osiągnąć porozumienie w sprawie brexitu. Rozmowa ostatniej szansy nie przyniosła przełomu w żadnej z trzech głównych kwestii. Jedyne co udało się ustalić to… termin kolejnej takiej rozmowy. Ten wypada w niedzielę, choć doświadczenie podpowiada, że ostatnie szanse są stworzeniami stadnymi i pewnie jeszcze kilka z nich pojawi się na scenie. 

EBC odkrywa karty

    Oprócz politycznych przepychanek dziś poznaliśmy także decyzje Europejskiego Banku Centralnego. Zgodnie z przewidywaniami analityków stopy procentowe pozostały bez zmian – głównie dlatego, że już nie za bardzo jest co ciąć. Rynek jednak znacznie bardziej nastawiał się na zmiany w programach płynnościowych. I te faktycznie nastąpiły. Zgodnie z komunikatem nadzwyczajny program zakupów w czasie pandemii (PEPP) został zwiększony o 500 mld euro do poziomu 1 850 mld. Dodatkowo został wydłużony horyzont czasowy tego programu przynajmniej do marca 2022 roku. Były to posunięcia zgodne z oczekiwaniami analityków, dlatego rynek w miarę neutralnie przyjął to do wiadomości.

Gorąco w Stanach

    Nie tylko w Europie mamy natłok impulsów na rynkach. Dolar dość mocno oberwał na wieść, że wczoraj ogłoszony kompromis w sprawie pakietu ratunkowego, wcale kompromisem nie jest i demokratom jednak mocno się nie podoba. Wszystko wskazuje na to, że szybka ratyfikacja programu to zaledwie mrzonka. A to nie jedyny problem, z którym musi zmagać się dolar. Prokurator Generalny stanu Teksas złożył wniosek o unieważnienie wyników wyborów w czterech stanach, w których wygrał Biden. Mowa o łącznie 62 głosach elektorskich, które są wystarczające, by przechylić szalę zwycięstwa. Są też i dobre wiadomości – FDA pozytywnie zaopiniowała szczepionkę Pfizera i nic nie stoi już na przeszkodzie, by rozpocząć program szczepień. Ten jeszcze w tym roku ma objąć 20 mln Amerykanów. Rynek spodziewa się, że w przyszłym tygodniu ten sam scenariusz czeka drugi medykament, tym razem firmy Moderna. 

    Złoty dziś kontynuuje trend umacniania się przede wszystkim względem dolara i funta. Ten pierwszy kosztuje 3,65 zł, gdy szterling spada w okolice 4,855 zł. Względnie neutralnie zachowują się kursy euro oraz franka. Wspólna waluta kosztuje 4,425 zł, a helwecka 4,115 zł.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Mocny początek złotego
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

USD nie odpuszcza, ale PLN się broni
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

SNB obniża, CHF traci
Adam Fuchs