pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Druga debata prezydencka.

Druga debata prezydencka.

04 kwi 2017 Autor: Krzysztof Adamczak

Australia nie zmienia stóp, sprzedaż detaliczna w Europie, wystąpienie Mario Draghiego oraz starcie Macron vs Le Pen.

Stopy bez zmian.

    W nocy poznaliśmy decyzję Rady Banku Rezerw Australii w sprawie stóp procentowych. Zgodnie z oczekiwaniami pozostały one niezmienione. Modyfikacji jednak uległ komunikat RBA, który jest bardziej gołębi. Rada zwraca uwagę na pogorszenie sytuacji na rynku pracy oraz przyznaje, że inflacja może rosnąć wolniej, niż wcześniej zakładano. Oddala to znacząco perspektywę podwyżki stóp. Zmiana nastawienie RBA uderzyła w dolara australijskiego, który jest dzisiaj najsłabszą walutą koszyka G10.

Rośnie sprzedaż detaliczna.

Przed południem Eurostat opublikował odczyt dotyczący sprzedaży detalicznej. Rośnie ona szybciej niż zakładali analitycy. W lutym sprzedano o 0,7% więcej niż przed miesiącem, co przełożyło się na wzrost o 1,8% w skali roku. Mocne dane nie pomogły jednak euro, które dziś wyraźnie traci między innymi do dolara. Sytuacji wspólnej waluty raczej nie poprawi dzisiejsze wystąpienie Mario Draghiego. Ciężko oczekiwać jakiś przełomowych stwierdzeń, zwłaszcza że rynki skupiają się powoli już na czwartkowym protokole z posiedzenia EBC. Konferencja po ogłoszeniu ostatniej decyzji zasiała pewne ziarno niepewności co do programu QE. Inwestorzy starali się dostrzec w niej zwiastuna odejścia od luźnej polityki monetarnej. Czwartkowy protokół powinien zakończyć ten temat, który ma raczej więcej wspólnego z wishful thinking niż z faktycznym stanem.

Koniec marzeń Le Pen?

    Dzisiaj wieczorem dojdzie do drugiej debaty prezydenckiej we Francji. Pierwsza tura odbędzie się 23 kwietnia, więc powoli wchodzimy w decydujące momenty dla kampanii. Ostatnie starcie pokazało, że Francuzi przywiązuje dużą wagę do tych wydarzeń. To właśnie po pierwszej debacie telewizyjnej Macron rozpoczął swój marsz w kierunku lidera sondaży. Dzisiaj będzie trudniej wywrzeć aż tak dobre wrażenie, zwłaszcza że oczekiwania wobec niego są znacznie większe. Warto pamiętać, że zwycięstwo któregokolwiek kandydata już w pierwszej rundzie jest bardzo mało prawdopodobne. Dlatego kluczowa będzie debata przed druga rundą, w której wystąpi już tylko dwóch kandydatów.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Dwa bieguny inflacji
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

EUR/USD znów zatrzymany przy 1,08 USD
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Wzrok skierowany dzisiaj za ocean
Krzysztof Pawlak